Türkiye’nin aktif rolüne İran’dan alkış

İran, Türkiye'nin nükleer müzakerelerdeki aktif rolünü olumlu karşıladığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 16 Şubatta Tahran’a yapacağı ziyarete ilişkin açıklamasında, ”Türkiye’nin nükleer müzakerelerdeki aktif rolünü olumlu karşılıyoruz” dedi.

Bakan Davutoğlu’nun ziyaretinde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacağını kaydeden Mihmanperest, ”İran ve Türkiye arasındaki iyi ilişkilere bağlı olarak iki ülke makamları arasında sürekli olarak görüşmeler yapılıyor” diye konuştu.

Nükleer enerji faaliyetlerinin barışçıl olduğunu çeşitli vesilelerle ve her platformda anlatmaya çalıştıklarını belirten İranlı sözcü, ”nükleer enerji programlarının şeffaflığının anlaşılmasında Türkiye gibi dost ülkelerin çabalarının memnuniyet verici olduğunu” söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun, ziyaretinde öncelikli olarak İran’ın nükleer enerji faaliyetleri konusunda yürütülen müzakerelerin ele alınması bekleniyor.

Davutoğlu’nun, Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve öteki yetkililerle bir araya geleceği belirtildi.