Türkiye’nin en uzun tüneli

Türkiye'nin en uzun karayolu tüneli olma unvanını taşıyan Nefise Akçelik tünelini de barındıran Bolaman-Perşembe karayolunun 29 Aralık'ta hizmete açılacağını bildirdi.

Tüneldeki çalışmaların tamamlandığını, son teknoloji ile donatılıp açılış aşamasına geldiğini kaydeden Ünal, yolun hizmete girmesiyle ekonomik anlamda da büyük kayıpların önüne geçileceğini söyledi.

Mevcut karayolunda sürücülerin zaman zaman önemli problemler yaşadığını kaydeden Ünal, “Tünelin açılmasıyla birlikte bu sorun ortadan kalkacak. Vatandaşlarımız bu yolu kullandığında devletimizin büyüklüğünü, gücünü bir kez daha görecektir. Şimdiden bütün bölge insanına ve Karadenizlilere bu yol hayırlı olsun” dedi.

Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olma unvanını taşıyan ve 29 Aralık’ta hizmete girecek Nefise Akçelik tünelinin yapımında emeği geçen müteahhit firma, teknik heyet ve bürokratlara teşekkür eden Ünal, “Büyük bir eseri ortaya koymanın onurunu birlikte paylaştık” diye konuştu.

EN UZUN TÜNEL

Daha önce “Hapan Tüneli” adı altında inşasına başlanan, ancak görevli bulunduğu sırada geçirdiği rahatsızlık sonucu yaklaşık bir yıl önce yaşamını yitiren mühendis Nefise Akçelik’in adı verilen tünel, tamamlandığında ”Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli” özelliğini taşıyacak.

1997 yılında Dünya Bankası kredisiyle yapımına başlanılan toplamı 361 milyon dolar olan Bolaman-Perşembe otoyolu ve bünyesindeki Nefise Akçelik tüneli, Bolaman-Perşembe arasındaki 42 kilometrelik yolu 27 kilometreye indirecek. Sağ tüpü 3 bin 775 metre, sol tüpü ise 3 bin 778 metre uzunluğundaki tünelin yanı sıra güzergahta toplam uzunlukları yaklaşık 810 metre olan Kuzbökü, Asarkaya, Kadıoğlu ve Tekkebak tünelleri de bulunuyor.