Türkiye’nin gözü AB zirvesinde

Türkiye'nin gözü, bugün Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılacak Avrupa Birliği liderler zirvesinde. Zirvede, Fransa'nın baskısıyla, Türkiye'ye yönelik 'katılım' ve 'üyelik' ifadelerinin çıkarıldığı taslak sonuç bildirgesinin kabul edilmesi bekleniyor.

Sonuç bildirgesinde Fransa’nın isteği üzerine ‘katılım’ ifadesi kullanılmayacak, öncekilerden farklı olarak müzakerelerin amacının ‘üyelik’ olduğuna değinilmeyecek.

Bildiride, ‘katılım konferansı’ yerine de ‘hükümetler arası konferans’ ifadesi kullanılacak. Fransa, bu ifadeleri ‘Türkiye’nin üyeliğini çağrıştırdığı’ için istemiyor.

Ancak Türkiye lehine bazı kararlar da var. Bakanlar, sonuç bildirisinde müzakere sürecini açıkça vurgulayan 2006 Aralık zirvesi kararlarına atıf yapılması konusunda uzlaştı.

Bunun yanısıra bugünkü zirvenin ardından iki yeni başlıkta daha müzakerelere başlama kararı alınması bekleniyor.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Fransa’nın tavrından memnun gözükmüyor.

Türk Dışişleri Bakanlığı da karardan rahatsız. Bakanlık tarafndan konuyla ilgili 10 Aralık’ta yapılan açıklamada, katılım müzakereleri süreci ve AB taahhütlerine atıfların dolaylı yapılmasının Türkiye’de ciddi bir hoşnutsuzluğa sebep olduğu belirtilmişti.

AB “yeni Anayasa”sına imza attı

Liderler, zirve öncesi reddedilen Anayasası’nın yerine geçecek reform anlaşmasını dün imzaladı. Anlaşma, 2009’da devreye girecek.

Anlaşmaya göre, dış politika, bütçe ve vergi gibi konularda karar alınabilmesi için üye ülkelerin oybirliği gerekiyor. Böylece, özellikle dış politikada tek sesliliğin sağlanması hedefleniyor.

Anlaşmayla, dönem başkanlığı süresi uzatılacak, daha demokratik bir karar mekanizması için çalışılacak.

Türkiye’ye değinilmedi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 10 Aralık’ta AB dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi kararlarında, “Genişleme Stratejisi” başlığı altında Batı Balkanlar için kuvvetli ifadeler kullanılırken, Türkiye’ye değinilmemişti.

Kararlarda, “Teknik hazırlıkları tamamlanan fasılların, Müzakere Çerçeve Belgesi’ne uygun şekilde mevcut prosedürler uyarınca açılması gereği hatırlatılır” ifadesi kullanılmıştı.

Bu kararlarda ayrıca, Türkiye ve Hırvatistan’la bu ay içinde yeni fasılların açılmasının beklendiği kaydedilmişti.

AB dışişleri bakanları, genişlemeye ilişkin kararlarda, Fransa’nın ısrarı nedeniyle ”katılım konferansı” yerine ”hükümetlerarası konferans” ifadesini tercih etmişti. Belgelerde müzakerelerin amacının ”üyelik” olduğuna da değinilmemişti.