Türkiye’nin ilk Ar-Ge hastanesi bürokrasiye takildi

ANTALYA - Tip fakültesi olan üniversitelerin saglik yatirimlarinin durdurulmasina iliskin karar, Akdeniz Üniversitesi'nde (AÜ) kurulacak olan Türkiye'nin ilk Ar-Ge hastanesini de vurdu.

Toplam 50 milyon dolarlik bütçeye sahip projenin 500 bin dolari toplanan bagislarla ödenmisti. Ancak DPT’nin aldigi karar sonrasi üniversitenin kasasinda sadece 1 milyar lira kaldigi belirtiliyor.
Saglik alaninda kendi teknolojisini üretmeye hazirlanan Türkiye’nin bir önemli bir projesi daha böylece bürokrasiye takilmis oldu. Sonbaharda insaatina baslanmasi gereken 8 katli hastane ile saglik teknolojilerinin yanisira kan ürünleri, ilaçlar veya diger ürünler üretebilip, bilim dünyasina pazarlanacakti. Cumhurbaskani’nin verdigi 29 Ekim resepsiyonunda Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül’ün konudan haberdar edildigi, gerekli girisimlerde bulunacagi belirtiliyor.

Yetkilileri akli selime davet eden AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydin, konuyu gerekli mercilere ilettigi bilgisini verdi. Milletvekilleriyle de görüstügünü kaydeden AÜ Rektörü, “Resepsiyonda Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül ile görüstüm. Ricada bulunduk. Kendisi de konuyla ilgilenecegi sözünü verdi.” dedi.

Projenin Isveç’teki Karalinka Üniversitesi tarafindan hazirlandigini dile getiren Prof. Dr. Akaydin, “Projemizin toplam bedeli 50 milyon dolardi. Biz bagislar kanali ile 500 bin dolar temin edip projenin hazirlandigi mimarlik bürosuna gönderdik. Ancak alinan karar üzerine proje durdu. Su an kasamizda 1 milyarimiz var.” diye konustu.

HASTANEYLE BIRLIKTE TÜRKIYE, KENDI SAGLIK TEKNOLOJILERINI ÜRETIR HALE GELECEKTI

Ar-Ge hastanesinin Türkiye için büyük öneme sahip olduguna isaret eden Akaydin, “Üniversitemizin hazirladigi projenin hayata geçmesi ile asiyi bile yurtdisindan temin etmek zorunda kalan Türkiye, kendi saglik teknolojilerini üretir hale gelecek. Amacimiz kendi bilim adami potansiyelimizi kullanip, kendi laboratuvarlarimizda saglikla ilgili teknolojik ürünler, kan ürünleri, ilaç veya diger ürünleri üretip bunlari bilim dünyasina pazarlayabilmek.” seklinde konustu.

Akdeniz Üniversitesi’nin projelendirmesini yaptigi Ar-Ge hastanesi hizmete girmesi halinde; gen arastirmalarindan asi üretimine kadar genis yelpazede hizmet verecek. Ar-Ge hastanesi hizmete girdiginde hasta kabul edilmeyecek ve tedavi hizmeti vermeyecek. Içinde arastirma laboratuvarlarinin bulunacagi hastane için ciddi bir altyapi çalismasi gerekiyor. Türkiye’nin bilimsel anlamda saglik alaninda prestij saglamasi için mutlaka böyle laboratuvar altyapilarina ihtiyaç duydugu ifade ediliyor.

Akdeniz Üniversitesi kampüs alanina yapilmasi planlanan Ar-Ge hastanesi, 8 katli olacak. Her kat 4 bin metrekare üzerine oturacak. Binanin 4 kati Ar-Ge hastanesi için kullanilacak. Diger katlar ise mevcut hastane alanlari içerisinde kullanilacak. Ancak yatakli olarak hizmet vermeyecek, sadece arastiramaya yönelik bir bina olacak.