Türkiye’nin ilk medikal onkoloji kliniği açıldı

Bursalı İşadamı Celal Sönmez'in eşi Ümran Sönmez adına Uludağ'ın eteklerinde kurulan Türkiye'nin ilk medikal onkoloji kliniği , kanser hastalığını yenen ünlü sinema sanatçısı Filiz Akın'ın da katılımıyla açıldı.

2020 yılında bu artışla Türkiye ekonomisin kanserli hastaları tedavi etmeye yetmeyeceğini vurgulayan Prof. Tuncer, ülkemiz’de her yıl yeni bir Çernobil vakalarının yaşandığını kaydederek, vatandaşlara sigara dan uzak durmalarını isteyerek, “Ülke olarak adeta kanserli hasta üretiyoruz. Bütün bu olumsuz koşullara rağmen kanser hastalığına tek ilaç var, o da cebimizdeki sigara paketlerini sokağa atmaktır. Gelin sigara içmeyelim, sigara tüketimini engelliyelim. Böylelikle her yıl 200 bin ölümü engelleyerek, 100 bin kişinin kanser olma riskini ortadan kaldıralım” açıklamasını yaptı.

Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi Başhekimi Sedat Demir, Türkiye’de kanserden ölenlerin sayısının her geçen gün arttığını işaret ederek, “Türkiye’nin her yerine kanser hastaneleri açmak zorundayız. Lüks bir otel görünümündeki bu hastanede hastalarımızı en yüksek moralde tutup tedavi etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Adı Hastaneye verilen Ümran Sönmez, “Aile geleneğini devam ettirmek ve rahmetli babam Ali Osman Sönmez’in ruhunu şad etmek için bu hastaneyi açtık. Bu tesisin tüm yurttaki ihtiyaç sahiplerine şifa dağıtmasını istiyoruz” dedi.

Uzun süre kanser tedavisi gördükten sonra hastalığı yenmeyi başaran ünlü sinema sanatçısı Filiz Akın’ da hastanenin açılışına katıldı. Kendisinin kanseri yenen nadir insanlardan olduğunu ve bu nednelede kanserli denmekten hoşlanmadığını dile getiren Akın, “Bana baktığınızda ‘bayan kanser’ demeyin, ben ‘bayan umudum’. Kanser hastalığını yenen nadir insanlardanım. Kanser ölüm değil, sadece bir hastalıktır. Umudunuz yitirmeyin” tavsiyesinde bulundu.

Kanser hastalığını yenmenin 3 temel şartı bulunduğunu hatırlatan Akın, şöyle konuştu:

“Bunu yenmenin en önemli sebepleri kanserin farkında olmak. Özellikle bayanlar hastalığınızı kimseden saklamayın, erken teşhis hayat kurtarıyor. Hastalık başa geldiğinde umut aileyle oluyor. Çünkü benim sağlığımı düşünen, iyileşmemi bekleyen yüzlerce kalp vardı. Amerika’ya kadar uzanan duygu ve elektrik bulutu sayesinde beni tedavi eden doktorları bile hayrete düşürecek çabuklukta iyileştim.”

Yapılan konuşmaların ardından, hastanenin açılışı, Filiz Akın, Prof Tuncer, Bursa Valisi Nihat Canpolat ve diğer katılımcılar tarafından açıldı. Yaklaşık 1.5 milyon YTL’ye mal olan 70 yatak ve 400 kemoterapi kapasitesiyle 700 hastaya hizmet verecek olan hastanede tıbbi tedavinin yanında hastalara psikolojik ve sosyal rehabilitasyon hizmetleri de verilecek. Güncel Sağlık Bilgileri için : www.kanserken.com