Türkiye’nin Ingiltere Büyükelçiligi Cumhuriyet Bayrami resepsiyonu düzenledi

LONDRA - 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami nedeniyle dün aksam Türkiye'nin Ingiltere Büyükelçiligi'nde Türk ve yabanci konuklarin davetli oldugu bir resepsiyon verildi.

Çok sayida davetlinin katildigi resepsiyon saat 17.30’da basladi ve yaklasik iki saat sürdü.

Cumhuriyet Bayrami nedeniyle düzenledikleri resepsiyona bütün davetlilerin katildigina isaret eden Büyükelçi Alptuna, bu durumun Londra’daki Türklerin milli bayramlarina gönülden sahip çiktiklarinin ve milli birlik ve beraberliklerini devam ettirdiklerinin bir göstergesi oldugunu ifade etti.

Alptuna, önceki gün yayinladigi Cumhuriyet Bayrami mesajinda da “Cumhuriyet’in Atatürk’ün gerçeklestirdigi en büyük devrim” oldugunu ve ‘yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesi ile de Cumhuriyet’in temeline barisçiligi koydugunu” dile getirmisti. Mesajinda “Türkiye, bulundugu bölgede ve dünyada barisin korunmasina en çok hizmet eden ülkelerden birisidir” diyerek Türkiye’nin AB üyeliginin dünya barisina yapacagi katkinin altini çizen Alptuna, bu yolda “Türkiye Cumhuriyeti kurumlarina oldugu kadar Ingiltere’de yasayan Türk toplumuna ve buradaki sivil toplum örgütlerine de büyük görevler düstügünü” ifade etmisti.