Türkiye’nin örnek valisi!

Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk, 1977 yılında memuriyet hayatına ilk başladığı kente 30 yıl sonra vali olarak döndü.

Görev yaptığı ilin sorunları ile ililgili bir toplantıya giderken dahi makam arabası yerine otobüse binmeyi tercih eden Öztürk, meslek hayatı boyunca çalışma odasında gündüzleri hiç aydınlatma lambalarını yakmadığını ve en yüksek sıcaklıkların yaşandığı dönemde bile klimaları açmadığnı söylüyor.
Manisa’da göreve başladıktan birkaç gün sonra kalp rahatsızlığı geçiren Vali Refik Arslan Öztürk, ameliyat olduğu için rapor alarak görevinden iki ay uzak kaldı. İyileşir iyileşmes görevinin başına dönen Vali Öztürk, “İki ay görevden uzak kaldım. Bunun üzerine bir de yıllık izin kullanırsam devletime karşı büyük saygısızlık etmiş olurum. O yüzden izin kullanmayarak iki aylık zamanı telafi edeceğim.” dedi. Mesai saatlerinde kapısı devamlı açık olan Vali Öztürk’ün makamına isteyen herkes randevususuz girebiliyor. Meslek hayatında en çok tasurrufu ön plana çıkardığını belirten Vali Öztürk, “Ülkem çok üretemiyor ve çok satamıyorsa, çok tutumlu olmam gerekir. Yönetici kadroların, asgari ücretle ailesini geçindiren bir işçi gibi gelir giderini hesap etmesi lazım. O yüzden elimden geldiği kadar harcadığım her kuruşun hesabını yapmayı arzu ediyorum.” şeklinde konuşuyor.

Türkiye’de uçakların inmediği havaalanları, öğrencilerin kalmadığı yurtlar, su tutmayan barajlar olduğunu anlatan Özbek, “Evimde elektrik ve telefonumu ne kadar sınırlı kullanıyorsam, devletimin bana emanet ettiği konularda da aynı hassasiyeti göstermeye çalışırım. Kamu görevlileri olarak, vergi iadesi almak için yıl boyunca fiş toplarız. Bunu, 150-200 YTL almak için yaparız. 200 YTL için fiş toplayan ben, devletimin paralarını harcarken aynı hassasiyeti niye göstermeyeyim?” diye soruyor. Resmî yazışmalarda kullanılan kâğıtta bile tasarruf yapmak için bütün kamu kurumlarına genelge gönderdiğini belirten Refik Arslan Öztürk şunları söylüyor: “Yazışmaları yarım kâğıda yazmanız halinde, yarım kâğıt kâra geçmiş oluyorsunuz. Bir ağaç dikmiyorsanız, kâğıt israfını önleyerek dikmediğiniz ağacı kurtarmış olursunuz. Dairelerime yarım kâğıt gönderdiğimde, bütün kâğıda yazı yazma alışkanlığından kısa sürede vazgeçtiler.”

Birçok kamu kurumunda kalorifer yanarken pencerelerin açıldığını dile getiren Manisa Valisi, “Oysa orada harcanan, yurtdışından gemilerle gelen yakıttır. Savurganlığa alışmış toplumda böyle davranırken sevimli olmadığımı da biliyorum. Tasarruf sözümden sıkıldıklarının farkındayım ama bunun çok doğru olduğunu düşünüyorum.” diyor.

Tasarruf olsun diye odasında klima bile çalıştırmadığını belirten Vali Öztürk, “Göreve başladığım her yerde, makam odalarındaki lamların gündüzleri de yandığını gördüm. Çünkü bu bir alışkanlık olmuş. Ben bunu iki günde farkedemezsem öyle kalır. Meslek hayatımda hiçbir zaman gündüz lamba yakmadım. Burada perdelerimi açınca odam zaten aydınlık oldu. İlk geldiğimde düğmeye bastığım zaman 40 lamba birden yanıyordu. Klimam da çalışırdı, oysa pencereyi açınca serin hava geldiğini görüyorum. Çok serin olmuyor ama çok sıcak da değil. Ben de bununla yetiniyorum.” diyerek kamu kaynaklarını koruma adına ne kadar titiz davrandığını ortaya koyuyor.

Türkiye’de birçok vali özel işleri için dahi makam arabasını kullanırken Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk, ilin işleri için Ankara’ya bile otobüsle gitmeyi tercih ediyor. Erzincan’da görev yaparken İstanbul’a gitmesi gerektiğini anlatan Öztürk yaşadığı su hatırasını aktarıyor: “15-16 saatlik yolu tek başıma gitmeyi arzu etmiyordum. O yüzden otobüsle gittim ve Erzincanlılara yol arkadaşlığı yaptım. Minibüs, otobüs ve trende olmak, insanların içinde yolculuk etmek çok hoşuma gidiyor. Durakta beklemeyi, yağmurda ıslanmayı, kuyruğa girmeyi çok seviyorum, çünkü emekli olduktan sonra bunların hepsini yapacağım. Bunları yaparken hayatın içinde olduğumu düşünüyorum. Ayakta kaldığım oluyor, terliyorum, sıkışıyorum ve ülkemiz insanlarının yaşadığın ben de yaşıyorum. Kendimi hiçbir zaman farklı hissetmiyorum.”

Refik Arslan Öztürk kimdir?

1949 yılında Yozgat’ta doğdu. İlkokulu Sarıkaya ilçesine bağlı Akbucak’ta, ortaokulu Sorgun’da, liseyi Yozgat’ta okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Eşi emekli öğretmen. Oğlu Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu; şu anda master yapıyor. Kızı da Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenci. Öğrencilik yıllarında çeşitli dergi ve gazetelerde muhabirlik yaptı ve karikatürler çizdi. Karikatüristliğe, İdarecinin Sesi dergisinde devam ediyor. Kısa bir süre avukatlık yaptıktan sonra idarecilik mesleğine 1977 yılında Manisa maiyet memuru olarak başladı. Lice, Ömerli ve Demirci’de kaymakam vekilliği, Reşadiye, Silopi, Finike ve Söğüt’te kaymakamlık yaptı. Sivas vali yardımcılığı görevindeyken Bilecik valiliğine atandı ve sekiz yıla yakın burada kaldı. Üçer yıl Niğde ve Erzincan’da görev yaptı. 1995’te Türk Kültürüne Hizmet Vakfı, 2004’te Parlamento dergisi, 2006’da Meclis dergisince yılın valisi seçildi. 30 Aralık 2005 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan kararnameyle Manisa valiliği görevine atandı ve 14 Ocak 2006 tarihinde görevine başladı.