Türkiye’nin seçimi dünya basınına işte böyle yansıdı

Seçim sürecini yakından takip eden Dünya basını, seçim gününde de Türkiye’yle ilgili haberlere geniş yer ayırdı.

Dünya genelinde milyonlarca izleyici tarafından takip edilen, Amerikan CNN, İngiliz BBC, Arap El Cezire ve El Arabiye televizyonları haber bültenlerinde muhabirleriyle canlı bağlantılar yaparak gelişmeleri haber bültenlerinde izleyicilere aktardı.

Avusturya Devlet Televizyonu ORF, Türkiye’deki genel seçim sonuçlarını, ‘Erdoğan’ın açık zaferi’ olarak verdi. Seçimleri izlemek üzere Ankara’da bulunan ORF muhabiri Friedrich Ortner ise yaptığı değerlendirmede, Genelkurmay Başkanlığı’nın hükümete yönelik 27 Nisan tarihli uyarı mektubu ve Kemalistlerin yaptığı Cumhuriyet mitinglerinin AK Parti ve lideri Recep Tayyip Erdoğan’a oy kazandırdığını ileri sürdü.

NY TIMES: GELENEKSEL SİSTEME ŞAMAR
Amerikan New York Times, gazetesi seçim sonuçları konusundaki ilk haberinde, “Sonuçlar, geleneksel sisteme atılmış bir şamar oldu. Geleneksel sistemin laik ve milliyetçi partileri, seçmenin, Erdoğan’ın partisini İslamcı olduğunu öne sürdükleri çizgisi nedeniyle cezalandıracağını tahmin ediyorlardı. Erdoğan’ın partisi oyların çoğunu alsa da, Meclisi iki muhalefet partisi ve bir dizi bağımsızla paylaşacak. Erdoğan’ın partisi tek başına iktidar olmakla birlikte, tek başına anayasa değişikliği yapacak çoğunluğa ulaşması beklenmiyor ve (AKP) bu konuda koalisyonlar yapmak zorunda” yorumunu yaptı.

Türkiye’nin sorunlu bir bölgede güçlü bir ABD müttefiki olduğunu belirten NY Times, Türkiye’nin istikrarının kilit önem taşıdığını kaydetti.

Amerikan haber ajansı Associated Press de, Ankara ve İstanbul’daki partililerin sevinç gösterilerini aktardı. Seçimin, İslam ve laiklik arasındaki dengeninbelirlenmesi açısından önemine dikkat çekilen haberde, birçok kişinin oy vermek için tatillerini yarıda kestiği, bazı oy merkezlerinin önünde kuyruklar oluştuğu kaydedildi.

REUTERS: EKONOMİYE OLUMLU YANSIYACAK
Reuters ajansı da, seçim sonuçlarının, cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarının ardından erken seçim çağrısı yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için moral bir zafer olacağını belirtti. Haberde, ekonomistlerin, mali piyasaların bu sonuçları olumlu karşılayacağı değerlendirmesi de yer aldı.

Türkiye’deki seçimleri ilk haber olarak izleyicilerine duyuran İngiliz yayın kurumu BBC, seçimi sandık başından canlı yayınlarla ekrana taşıdı.

BBC’nin yayınlarında seçimlerde laiklik tartışmalarının öne çıktığına dikkat çekildi. BBC’ye göre sandıktan çıkan sonuç Türk halkının laiklik sistemi ve dinin rolü konusundaki fikirleriyle ilgili olarak önemli ipuçları verecek. BBC, kökleri siyasi İslam’da olan AK Parti’nin ülke çapındaki oyların yüzde 51’ini elde etmiş olabileceğinin sanıldığını da kaydetti.

Avustralya gazetesi Advertiser, Türkiye’nin yeni meclisinin yeni dönemde zorlu konularla uğraşacağını bildirdi. Gazete “Cumhurbaşkanlığı seçimi, Kürt terörü ve İslam’ın rolü konusunda giderek büyüyen görüş ayrılıkları Türk seçmeninin önündeki zorluklar olarak belirdi” dedi.

LE MONDE: İSLAMCI HAREKETTEN ÇIKAN İKTİDAR
Fransız gazeteleri, AK Parti’nin seçimlerde elde ettiği zaferi internet sayfalarında Le Monde gazetesi, İslamcı hareketten çıkan iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin parlamentodaki tam çoğunluğu elde edeceğini belirtti.

Le Figaro da AK Parti’nin çok rahat bir biçimde seçimin başta bitireceğini belirtirken katılım oranının çok yüksek olduğunu, yüzde 90’a yaklaşmasının beklendiğini kaydetti.

Fransız haber ajansı AFP de, AK Parti’nin kesin bir zafer kazanmak üzere olduğu ve bu sonucun, ordu destekli kurumsal yapının laik sistemi aşındırmasından kuşkulandığı hükümete güçlü bir güvenoyu anlamına geldiği yorumunu yaptı.

Fransa’daki televizyon kanalları, akşam ana haber bültenlerinde AK Parti’nin seçim başarısına geniş yer verdiler. TF1, France2 ve France3 televizyon kanalları, AK Parti’nin, açık farkla yarışı CHP ve MHP’nin önünde bitirdiğini ve mecliste güvenoyu almak için yeterli çoğunluğa sahip olduğunu duyurdu.

France2 televizyon kanalı, seçimlerle ilgili verdiği ikinci bir haberde de, Türkiye’nin enerji koridorlarının kesiştiği bir bölgede bulunduğunu hatırlattı ve AB için Ankara’nın Rusya karşısında doğalgaz ihtiyacı için önemli ve vazgeçilmez bir ortak olacağı yorumunu yaptı.

‘TSK’NIN TEPKİSİ ÖNEMLİ’
Türkiye’deki genel seçimler Alman gazetelerinin İnternet sayfalarında geniş şekilde yer aldı. Die Welt ve Berliner Morgenpost gazetelerinin internet sayfalarında da
“Erdoğan gelecekte de tek başına yönetebilir” başlığıyla verilen haberde, Erdoğan’ın, yeni mecliste de çoğunluğa sahip olacağına işaret edildi.

Frankfurter Rundschau gazetesinin internet sayfasında da AK Parti’nin büyük bir zafer sağladığı; ancak cumhurbaşkanlığı mücadelesinin devam ettiğini ve başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adayı konusunda uzlaşmaya gitmesinin akıllıca olacağı görüşüne yer verildi.

Alman özel televizyonu n-tv de Türkiye’deki seçimlerle ilgili bir haberinde, Türkiye’deki farklı görüşlere yer vererek, “Eski Başbakan herhalde yeni Başbakan da olacak. Önemli olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tepkisi” şeklinde bir ifade kullandı.

ARAP BASININDA SEÇİMLER MERCEK ALTINDA
Batı medyasının yanı sıra Arap basını da Türkiye’deki seçimleri mercek altına aldı. Seçimleri 30 kişilik bir ekiple takip eden Arap El Cezire televizyonu gün boyu Ankara, İstanbul ve Diyarbakır gibi farklı kentlerden canlı yayın yaptı.

El Cezire gün içinde Türkiye’deki seçime ilişkin özel programlarla yayınını sürdürdü. El Cezire TV, “Türkiye’deki seçim, dinin gelecekteki rolü konusunda iktidar partisi ile laikleri karşı karşıya getirdi” yorumunu yaptı.

Arap El Arabiye televizyonu da son gelişmeleri ayrıntılı olarak izleyecilerine aktardı.

TÜRKİYE’DEKİ YABANCI MUHABİRLER SONUCA ŞAŞIRMADI
Bu arada yabancı basın mensupları, Türkiye’deki milletvekili seçim sonuçlarını ilgiyle takip ediyor. 200’den fazla yabancı gazeteci, Başbakanlık Basın-Yayın
ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Ankara Hilton Otelinde bir basın basın merkezinde çalıştı.

Seçim sonuçlarını basın merkezinde değerlendiren basın mensuplarından biri olan İtalyan gazeteci Tiziana Prezzo, dış basının seçimlere olan ilgisini, tüm dünyanın 22 temmuz genel seçimlerinin Türkiye için kritik bir seçim olduğunu düşünmesine bağladı. Diğer yandan yabancı basın mensupları, şu ana kadar ortaya çıkan sonucun şaşırtıcı olmadığı ve AK Parti için önemli bir zafer olduğu görüşünde.