‘Türkiye’nin tutumunun önemi yok’

IRAK Kürdistan Demokrat Partisi lideri ve ‘Kürdistan Bölge Başkan'ı Mesut Barzani, Kerkük'ün Kürt kenti olduğunu savundu.

Barzani, Türkiye’nin son günlerde iç politikaya yönelik olarak ‘saldırgan politika’ izlediğini iddia etti.
Karargahının bulunduğu Selahaddin kentinde katıldığı bir toplantıda konuşan Barzani, Türkiye’yi ‘saldırgan tutum’ içinde bulunmakla suçlarken, “Bu tutumun bizim için hiçbir önemi yoktur. Bunlar sadece iç politikaya yönelik seçim propagandalarıdır, Bbu tavırların kesinlikle kabul edilir bir tarafı yoktur. Türkiye’Nin tutumunu ciddiye almıyoruz” diye konuştu. IKDP’ye bağlı ‘Kürdistan TV’nin haberine göre, Kürt lider Barzani, bir süre önce Bağdat’a yaptığı ziyaret sırasında Irak Anayasası’nın, Kerkük ile ilgili 140’ıncı maddesinin uygulanmasının da ele alındığını belirtti. Barzani, Kerkük ile etnik temizliğe uğrayan diğer Kürt bölgelerindeki durumun normalleştirilmesi için anayasanın 140’ıncı maddesinin harfi harfine uygulanması gerektiğini savundu. Barzani, şöyle konuştu:
“Kerkük, Kürdistan’ın (Kuzey Irak’ı kast ediyor) bir parçası, Kürdistan da Irak’ın bir parçasıdır. Burada yaşayan Kürt, Arap, Hıristiyan ve Türkmenler’in tüm hakları korunacaktır. Kerkük, birlikte yaşamın ve kardeşliğin sembolü olan bir kent olacaktır.”