Türkiye’de AB’ye destek azaldı (2)

Avrupa Birliği (AB) kamuoyunun nabzını tutan Eurobarometer anketine göre, Türkiye'de Birlik'e destek yüzde 43'e geriledi.

Araştırmaya göre, Türkiye’de AB’ye olan destek yüzde 60’dan 43’e düştü. Araştırma raporunda herhangi bir ayrıntıya girilmeden, “Bahar 2006’da Türkiye’de AB’ye karşı olumsuz imaj önemli ölçüde arttı.” denildi. Aynı araştırmada, Türkiye’de Avrupa Birliği’ne güvenenlerin oranı yüzde 35 olarak çıktı. Bununla birlikte, AB’nin genişlemesine destek Türkiye’de yüzde 43 olarak belirlendi.

Genişlemeye destek AB genelinde yüzde 45 olarak çıkarken en olumsuz bakan ülkenin, Türkiye’nin AB’ye üyeliğine de en çok karşı çıkan Avusturya olduğu görüldü. Avusturyalıların sadece yüzde 27’si 25 üyeliği AB’nin daha fazla genişlemesine destek verdi. Avusturya’nın ardından en az destek Lüksemburg’da çıkarken AB Anayasası’na hayır diyerek Brüksel’i krize sokan Fransızlar arasında bu oran yüzde 31 olarak çıktı. AB dönem başkanlığını 1 Temmuz’da devralan Finlandiya’da genişlemeye destekse yüzde 35 olarak çıktı. Genişlemeye en çok destek yüzde 73 ile Slovenya’da görülürken ikinci sırayı yüzde 72 ile Polonya aldı. 1 Mayıs 2004’te AB’ye katılan yeni üyeler arasında genişlemeye olan destekse yüzde 66 olarak çıktı. Raporda, Türkiye’de genişlemeye olan desteğinse 7 puan azalarak yüzde 45’e gerildiği vurgulandı.

Araştırma raporunda 25 üye içinde genişleme karşıtları ile destekçileri arasındaki farkın kapanmaya başlandığına dikkat çekildi. Raporda, 2005 sonbaharında yapılan araştırmaya göre, genişlemeye olan desteğin 4 puan azalarak yüzde 45’e gerilediği belirtilerek karşıtlığında 3 puan artarak yüzde 42’ye çıktığı not edildi.