Türkiye’ye seyahat etmeyin uyarısı yok

Karikatür krizinden dolayı Avusturya ve Danimarka'nın Türkiye'yi riskli ülke ilan ettiği yönündeki haberlerin yanlış yorumlandığı bildirildi.

TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, basının turizme sahip çıkmasını istedi. Karikatür konusunun tamamıyla sosyal boyutlu bir gelişme olduğunu vurgulayan Barut, söz konusu olayların turizmle ilişkilendirilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Turizm sektörünün her yıl ülke ekonomisine 20 milyar doları aşkın katkı sağladığını anımsatan Barut, “Türkiye’de basına da yansıyan, ‘Avusturya ve Danimarka karikatür krizi nedeniyle Türkiye’yi ‘riskli ülke’ ilan etti’ yönündeki haberler sektörümüzde panik havası yaratmaktan başka işe yaramıyor. Basını bu konuda daha duyarlı ve haberlerin kaynağını araştırıp, yorumlarken daha dikkatli olmaya davet ediyorum” açıklamasında bulundu.

İnternet sitesindeki açıklamanın iyi okunduğu takdirde, içeriğinde Türkiye için riskli ülke tanımı yapılmadığının anlaşılacağını belirten TÜROFED Başkanı, şunları söyledi: “Avusturya Hükümeti, müslüman ülkelerde bulunan ya da ikamet eden vatandaşlarına gösterilerden uzak durmaları, söz konusu karikatürleri üzerlerinde taşımamaları ve provokasyonlara kapılmamaları yönünde telkinlerde bulundu.”