Türkiye’yi AB’de istemiyor!

Yunanistan'da yapılan bir kamuoyu araştırması, Yunanların yüzde 56.5'inin ''Türkiye'nin AB'ye girmesini istemediğini'' ortaya koydu.

Atina’da yayımlanan To Vima gazetesi için ”Kapa Research” şirketinin yaptığı araştırmada, ”Türkiye’nin AB’ye katılmasını destekleyenlerin” oranı yüzde 39.7 olurken, yüzde 3.3’ü de çekimser kaldı.

”Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı son 7 yıldır izlediği ‘yakınlaşma politikasını’ değerlendirmeleri” istenen katılımcıların yüzde 65.7’si ”bu politikanın devamından yana olduğunu” ifade ederken, yüzde 31’i, ”Türkiye’ye karşı daha sert bir tavır takınılmalı” şeklindeki görüş belirtti.

Araştırmada ayrıca, ”Kıbrıs’ta çözüm bulunamayacağına inananların” oranı yüzde 38.5 olarak belirlenirken, yüzde 24.5 oranındaki kesim ”sorunun çözüleceğini umduğunu” kaydetti.

Kesin görüş belirtmekten kaçınanların yüzde 20.7’si ”bekli Kıbrıs’ta çözüm bulunur” yanıtını verirken, yüzde 11.5’i ”Ada’da çözüm konusunda sanıyorum ki iyimser değilim” dedi.

”Kıbrıs’ı 10 yıl sonra nasıl hayal ediyorsunuz?” şeklindeki soruyu katılımcıların yüzde 36’sı ”birleşmiş ve bir bütün olarak AB’ye girmiş”, yüzde 39.4’ü ”bugünkü halinden farklı olmaz”, yüzde 17.4’ü ”iki devletli bölünmüş” şeklinde yanıtlarken, yüzde 7.2’si bu soruya yanıt vermedi.