‘Türkiye’yi dünyanın ilk on ülkesi arasına sokacağız’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,Türkiye'yi dünyanın ilk on ülkesi arasına sokma sözü verdi.

Osmanlı devletine atıf yapan Erdoğan, “Bir zamanlar biz böyle değil miydik. Dünyanın bir numarası değil miydik. Geçenlerde bir dostum bana bir harita getirdi. Bu haritada 17 milyon kilometre karenin sahibi Osmanlı vardı. Nerdeydik nereye geldik. Şimdi 780 bin km karelik bir Türkiye var” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Yozgat İl Kongresi’ne katılarak bir konuşma yaptı. Yozgat Fuar alanında yapılan kongreye Başbakan Erdoğan’ın yanısıra Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları; Hayati Yazıcı, Şaban Dişli, Bülent Gedikli , Akif Gülle ile milletvekilleri ve çok sayıda partili katıldı.

Göreve geldiklerinde kimsenin Türkiye’ye borç vermediğinii, memurun işçinin maaşına borçlanıldığını hatırlatan Erdoğan, nemaları anımsatarak “14 katrilyon lira memura işçiye borçlanmışlar. Bizden önce iktidara gelen bütün partilerin günah payı var. Biz devletin vatandaşına borcu olmaz diye karar verdik. 13.5 katrilyonu ödedik. Son taksit kaldı onu da Haziranda ödeyeceğiz” dedi. Anamuhalefet partisinin AK Parti’yi IMF’nin idare ettiğini öne sürdüğünü hatırlatan Erdoğan, “Bizim dönemimizde mi Türkiye IMF’nin 29 kurucu üyesinden biridir. İlk defa mı stand-by yapıldı. İlk defa mı masaya oturuldu. Ama kimse bizim kadar bilinçli masaya oturmadı. Hepsi borç üstüne borç koydu. Biz ise 24 milyar dolar borçla başladık şimdi 13 milyar dolar borca düşürdük. Bizim canımız isterse bir çırpıda canımız isterse 2- 3 taksite böler ve öderiz. Borcumuzu ama daha IMF ile yürüyeceğimiz yolumuz var. Biz ne yaptığımızı iyi biliyoruz. Dost kazanmanın yolunu açtık. Düşman kazanmanın değil” diye konuştu. Göreve geldiklerinde Merkez Bankası’nın kasasında 20 milyar dolar olduğunu, bunun da 16 milyarının yurt dışındaki işçilerin olduğunu kaydeden Erdoğan, şimdi Merkez Bankası’nın 58 milyar dolarının olduğunu ve bunun içindeki işçi dövizinin miktarının ise 17 milyar dolar olduğunu kaydetti. Bankanın IMF’ye de borcunun olmadığını vurgulayan Erdoğan, “41 milyar dolar bizim, elhamdülillah. Nereden nereye geldik, iş bilenin kılıç kuşanandır” dedi.

Erdoğan, konuşması sırasında meslek liselilerin üniversiteye girememesiyla ilgili olarak laf atan bir vatandaşa şunları söyledi: “Onunla ilgili adımı attık ama Danıştay’dan bir intika, bir kesinti var. İnşallah bu da aşılır. Sabır en büyük nimettir. Gerilim politikası isteyenler var. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Bunların başında ana muhalefet partisi var. Siz bizim gözümüze bakacak ve ne demek istediğimizi anlayacaksınız.”

Geçtiğimiz günlerde Meclis’te yasalaşan Sosyal Güvenlik Yasa’sına değinen Erdoğan, görüşmeler sırasındaki CHP’nin tavrını eleştirdi. Erdoğan, “Bunlar sosyal demokrat ya, millet sizi o Parlamento’ya koltukları boşaltın diye mi gönderdi. Zannediyorlar ki biz de çıkacağız, kusura bakmayın bizim işimiz var. Boş koltukların fotoğrafını çektirdim, seçim meydanlarında göstereceğim. Şimdi bazı sivil toplum örgütleri de bu yasaya karşı çıkıyor, kendi ayaklarına kurşun sıkıyor. Ya bu yasaya karşı çıkılır mı ?” şeklinde konuştu.

Konuşmasının son bölümünde MHP’yi de eleştiren Erdoğan, “Bazıları bizimle bayrak konusunda yarışa giriyor. Bizimle kimse aşık atmaya kalkmasın. Bayrağı şehidinin son örtüsü gören bir anlayıştan geliyoruz. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğruna ölen varsa vatandır. Biz şuna inanıyoruz. Bayrağımız ve bayrağımızla birlikte onun uğrunda o şahadeti bulmak, onunla birlikte vatanı oluşturmak; bu değerlerden taviz vermemiz mümkün değil. Bu ülkede 46 etnik unsur var. Bunların hepsini harmanlayan bağ ise Anayasa’daki vatandaşlık bağıdır. Kimse saptırmaya kalkmasın” dedi.

Erdoğan, konuşmasının sonunda partilileri ayağa kaldırıp ‘AK Parti andı’nı söyletti. Başbakan Erdoğan, Yozgat Sorgun ilçesi Araplı Beldesi’nin MHP’li Belediye Başkanı Osman Torun ile Sorgun ilçesi Karakız beldesi Bağımsız Belediye Başkanı Mustafa Büyükbaş’a AK Parti rozeti taktı.

ÇİÇEK: “MUHALEFETİN SON KULLANMA TARİHİ GEÇTİ”

Adalet Bakanı Cemil Çiçek de kongrede bir konuşma yaptı. Yozgat’a her gelişinde halkın üniversite talebiyle karşılaştığını söyleyen Çiçek, Bozok Üniversitesi ile bu hayalin gerçek olmasından dolayı şükrettiğini kaydetti. Yozgat’lının 1991’den beri üniversite için çaba sarfettiğini anlatan Bakan Çiçek, Meclis Genel Kurulu’na kadar gelen Bozok Üniversitesi’nin sırf siyasi hasımlık için engellendiğini söyledi. Yozgat’lının gasp edilen hakkını AK Parti’nin iade ettiğini belirten Çiçek, kendilerinden önce iktidar olan partilere de yüklendi. Çiçek, “Kavgadan medet ummuyoruz ama onların son kullanma tarihi çoktan geçti. Milletin onları artık değerlendirmesine gerek yok” dedi. En haklı oldukları konularda bile milletin huzuru kaçmasın, istikrar bozulmasın diye adeta mayınlı tarlada siyaset yaparcasına sabırla ve teenni ile hareket ettiklerini kaydeden Çiçek, hiç bir dönemde AK Parti’ye çıkarılan engel kadar engel çıkarılmadığını öne sürdü. Çiçek şöyle devam etti: “Ne yapıyorsak sizin iyiliğiniz için Türkiye’nin iyiliği için yapıyoruz. Türkiye dünyaya lazım, ama AK Parti’de Türkiye’ye lazım. Türkiye huzur istiyorsa, istikrar istiyorsa bunun yegane adresi AK Parti’dir. Muhalefetin değil, il kongreleri büyük kongreleri bile sizin il kongreleriniz kadar ilgi görmüyor. Ama değişimi kavrayamayanlar şimdi kaos çıkarmaya çalışıyor. Türkiye AK Parti’nin ikinci iktidarında dünyadaki ilk on ülke içine girerek hak ettiği yere alacak. Çektiğimiz sıkıntılar bunun içindir.”