Türkler uluslararası mafyadan medet umuyor!

Türkiye'de organ bağışındaki yetersizlik nedeniyle hastalar, uluslararası mafyadan medet umuyor.

Böbrekleri zorla veya parayla alan doktorlara, Türkiye’den yüzlerce hasta başvuruyor.

Hindistan’da yoksul ve eğitimsiz insanlardan zorla ya da aldatarak böbreklerini aldığı iddia edilen doktora, Türkiye’den de yüzlerce hasta başvurdu.

CNN TÜRK’te Leyla Ataman imzalı haberdeki iddiaya göre, üç Türk böbrek nakli sırasında, bir Türk de nakilden 6 ay sonra yaşamını yitirdi.

Hindistan’da izinsiz organ nakli ameliyatı yasak. Ancak Amit Kumar adlı doktor iddialara göre, 14 yılda 500’e yakın kişinin zorla ya da para karşılığında böbreklerini alarak hastalarına nakletti.

Doktorun, hastaları arasında Türkler de bulunuyor. Bunlardan birisi, doktorların “Yaşamak için 2 ayı kaldı” dedikleri 3 çocuk babası Ahmet Acar.

Ahmet Acar, kardeşi Saliha Acar ile birlikte Hindistan’a gitmiş ve böbrek nakli yaptırmış.

TÜRKİYE’DEKİ UZMANLAR UYARIYOR

Saliha Acar, “14 Haziran da nakil oldu, 14 Aralık’ta öldü. Burada ağabeyime bir nakil yapılması söz konusu olmadığı için benden de donör olarak böbrek almadıkları için Hindistan’a götürmeyi uygun buldum” dedi.

Hindistan’da böbrek nakli olduktan 6 ay sonra hayatını kaybeden Ahmet Acar’ın kardeşi Saliha Acar, hastanenin hijyen açısından da yetersiz olduğunu söylüyor.

Acar, “Oradaki hastanenin koşulları çok çok da iyi değildi… Hijyen olarak sürekli temizleniyordu… Bunları görünce ‘eyvah’ dedim korktum, mikrop kapma riski nedeniyle… Doktorlar 1-2 ayı kaldı demişti… Bizim de son şansımız buydu” diye konuştu.

Hindistan’da böbrek nakli yapılan bir başka hasta olan Uğur Akçol da, “Açık balkonda yattık, tente örtüler” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki uzmanlar Hindistan’a giden hastaları uyarıyor… İstanbul Tıp Fakültesi Nefroloji Bölümü’nden Profesör Aydın Türkmen, ameliyat olan hastaların iyileşmeden Türkiye’ye gönderildiğini belirtiyor.

Türkmen, “Sondalarla geliyorlar… Tedavi için biz uğraşıyoruz” diyor ve Hindistan’da yasadışı nakil yapan doktorun yakalanmasının sorunu çözmediğini, uluslararası organ mafyasının hastaları adeta yönlendirdiğini söylüyor.

Türkmen, şimdi Mısır’ın revaçta olduğunu söylüyor.

Bu arada, yoksul ve eğitimsiz hastalardan zorla ya da aldatarak böbreklerini almakla suçlanan doktor Amit Kumar Nepal’de yakalandı ve ülkesi Hindistan’a iade edildi.