‘Türkler ve Kürtlerin birlikteliği her zaman kazançlı olmuştur’

Güneydoğu'da bine yakın kan davalı ve husumetli aileleri barıştıran Hacı Sait Özşanlı Barış Komisyonu, yazılı bir açıklama yaparak, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer'in Diyarbakır'a gelişi ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la buluşmalarını değerlendirdi.

Güneydoğu’da bine yakın kan davalı ve husumetli aileleri barıştıran Hacı Sait Özşanlı Barış Komisyonu, yazılı bir açıklama yaparak, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer’in Diyarbakır’a gelişi ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la buluşmalarını değerlendirdi. Açıklamada, “Tarihimize baktığımızda Kürtler ile Türkler ne zaman birlikte hareket etmişlerse daha kazançlı ve dünyada da söz sahibi olmuşlardır. Malazgirt’te Çaldıran’da ve Kurtuluş savaşında bunu görmek mümkün. Diyarbakır’daki buluşmanın Türklerin ve Kürtlerin Ortadoğu ve dünyada tekrar şahlanışının bir ilk adımı olmasını umuyoruz” denildi.

Diyarbakır’da yıllar önce kurulan ve bölgedeki toplumsal barışa büyük katkı sağlayan Hacı Sait Özşanlı Barış Komisyonu’nun üyeleri tamamı gönüllü olarak çalışıyor. Bugüne kadar bine yakın kan davalı ve husumetli aileleri barıştan komisyonu üyeleri, Diyarbakır’da hafta sonu yapılacak buluşmayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Komisyonun eğitimci üyelerinden Yahya Kamçı’nın yaptığı ortak açıklamada, “Bölge halkının yıllardır özlemle beklediği barış havası, çözüm süreci ile yeni bir merhaleye girmiştir. Çatışma ortamının oluşturduğu kara bulutların yerini halkın beklediği bahar havasına bırakması, ülkemizde yaşayan halkların kardeşliği ve beraber yaşama arzularına mantıklı bir cevaptır. Çanakkale’de ve ilk TBMM’de olduğu gibi bu ülkede beraber yaşama arzusunu pekiştirecek bu ziyaret, tüm siyasi polemiklerden uzak bir havada geçmesini temenni ediyoruz.” dedi.

Bölge halkının çatışma ortamında maddi ve manevi olarak büyük zararlar gördüğünü vurgulayan Kamçı, “Gelecek ile ilgili böyle siyasi hataların tekrarlanmaması en büyük temennimizdir. Bütün kesimlerin göz ardı etmemesi gereken en önemli nokta, atılan demokratik adımlar iyi değerlendirmeli, empati kurarak kararlar verilmeli, kardeşçe daha özgür yarınlar için kimseyi incitmeden ‘neler yapabiliriz’ tartışılmalı, Allah’ın bahşettiği haklar üzerinde de hesaplar ve pazarlıklar da yapılmamalıdır.” diye konuştu.

Kamçı, Başbakan Erdoğan’ın eksikleri tamamlamak, yanlışları düzeltmek için attığı demokratik adımlara gelecekte yeni demokratik adımlar ekleyeceği kanısında olduğunu kaydetti. Kamçı, “Ne Türk kardeşlerimizin ne de Kürt kardeşlerimizin kaybedecek bir 30 yılı ve toprağa düşecek bir canı vardır. Her ne kadar isimlerimiz farklı olsa da soyadımız ‘kardeşlik ve barış’tır. Bu birlik ve beraberlik için atamayacağımız adım, kaybedecek lüksümüz yoktur.” dedi.

PERWER HALKLARIN BARIŞINA KATKI SUNMAK İÇİN DİYARBAKIR’A GELECEK

Son bir yılda atılan adımlar ve çatışmasızlık havasının karşılıklı helalleşmenin başka bir versiyonu olması gerektiğini anlatan Kamçı şöyle devam etti: “Acılarımızın da gözyaşlarımızın da rengi bir olduğu gibi, sevinç ve mutluluğumuzun da rengi birdir. Geçmişte yapılan hatalardan dersler çıkarılmalı, gelecek ile ilgili barış ve kardeşlik projelerine ağırlık verilmeli, en samimi ve en güzel adımlar atılmalı. Siyasi kimliği ne olursa olsun, herkes birbirini kucaklamalı, birlik ve beraberlik için gerekirse risk alınmalı, elini taşın altına koyması yetmiyorsa gövdesini bile koymaktan çekinmemelidir. Temel haklar çerçevesinde Türkler ve Kürtler, kardeşçe ve beraber hareket ettikleri takdirde Ortadoğu’daki oynanan satranç oyununu boşa çıkarıp, barışı inşa da edebileceklerdir. Kürtler ile Türkler ne zaman birlikte hareket etmişlerse daha kazançlı ve dünyada da söz sahibi olmuşlardır. Son olarak yıllardır vatanından uzak ve yurt dışında yaşayan Şivan Perwer’in de Diyarbakır’a geliyor olması Kürt halkı için çok değerli ve önemli bir gelişmedir. Zira bundan önce defalarca kendisine dön çağrıları yapılmasına rağmen dön(e)memişti. Perwer’in gelişini halkların barışına katkıda bulunması şartına bağlamıştı. Bu açıdan tarihi ziyareti önemsiyoruz.”