Türklerin oy kullanma hakkı sınırlandı

AP, Türkiye'deki Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanmasını engelleyen yasa tasarısı Bulgaristan parlamentosunda onaylandı.

Parlamentonun bugünkü oturumunda, yasa tasarısında AP parlamentosu milletvekilliği seçiminde ne tür oy pusulası kullanılacağı ve kimlerin aday olabileceğini öngören son maddeler ele alındı.
Tek tek oylanarak kabul edilen maddelere göre, haziran ayında yapılması planlanan AP parlamentosu milletvekilliği seçimlerine kendi listeleriyle katılabilmek için siyasi partiler en az 15 bin, koalisyonlar da en az 20 bin imza toplamak zorunda kalacaklar.
Her siyasi parti ve koalisyon için beyaz renkte ayrı oy pusulası basılacak, oy pusulalarında siyasi parti ve koalisyonların adayları sıralı liste halinde yer alacak.
Seçmenler listede yer alan adaylardan özellikle tercih ettikleri birinin ismini işaretleyebilecekler. Böylece bu aday alt sıralarda dahi olsa seçmenler tarafından tercih edilmişse aldığı oya göre üst sıraya çıkabilecek.
AP milletvekilliğine, 21 yaşını doldurmuş, yüz kızartıcı bir suçtan hüküm giymemiş ve son 2 yıldır Bulgaristan veya AB ülkelerinden birinde ikamet eden Bulgaristan vatandaşları aday olabilecekler.
Yasa, seçimin kesin tarihinin 30 Haziran tarihini geçmemek şartıyla Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov tarafından belirlenmesini öngörüyor. Buna göre, Pırvanov seçim tarihini en geç 2 ay içinde belirleyecek.

TÜRKİYE’DEKİ BULGARİSTAN VATANDAŞLARININ DURUMU
Yasa tasarısında Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanmasını sınırlayan madde geçen hafta başında muhalefet partilerinin girişimiyle kabul edilmişti.
Bu maddeyle seçimde AB üyesi olmayan ülkelerde yaşayan Bulgaristan vatandaşları oy kullanamayacaklar. Bu vatandaşların oy kullanabilmesi için seçim tarihinden en az 3 ay önce Bulgaristan veya AB ülkelerinden birine gelip seçim günününe kadar resmen buralarda ikamet etmeleri gerekiyor.
Söz konusu maddeyle Bulgaristan’da ikameti olmasına rağmen seçim tarihinden önce AB üyesi olmayan bir ülkeye seyahat eden ve burada 46 gün kalan Bulgaristan vatandaşları da sandık başına gidemeyecekler.
Yasa tasarısının bu maddesine karşı çıkan ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) maddenin iptali için anayasa mahkemesine başvuruda bulunacak.

CUMHURBAŞKANI YASAYI VETO EDECEK Mİ?
Bulgaristan parlamentosunda kabul edilen AP milletvekili seçimi yasasının Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov tarafından veto edilip edilmeyeceği de merakla bekleniyor.
Yasa önümüzdeki hafta başında onaylanmak üzere Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov’a sunulacak. Yasa, Pırvanov tarafından onaylanırsa resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek.
Pırvanov yasayı veto ederse, yasa parlamentoda yeniden oylamaya sunulacak. Bulgaristan anayasasına göre, parlamentodan gelen yasaları cumhurbaşkanı sadece bir kez veto edebiliyor.