Türkmen lider: “Senin gibi samimi birine rastlamadım”

7 yıl aradan sonra Türkiye'den Türkmenistan'a yaptığı ilk resmi ziyaret, yeni bir dönemin habercisi oldu.

Abdullah Gül, Türkmenistan lideri ve halkı tarafından sıcak bir şekilde ağırlandı. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhammedov, iki gün içinde toplam 6 saat baş başa görüştüğü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü, “Çok insan tanıdım, çok insan gördüm; fakat senin gibi iyi huylu, dürüst, samimi bir insana rastlamadım.” sözleriyle uğurladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhammedov, Özbekistan sınırında bulunan Daşoğuz ilinde Sabah Gazetesi ve atv’nin ihalesini kazanan işadamı Ahmet Çalık’ın sahibi olduğu Çalık Enerji tarafından yapılan elektrik santralını açtı. Abdullah Gül, iki günlük resmi ziyaretin son gününde kalabalık bir heyetle başkent Aşkabat’tan Daşoğuz iline geçti. Cumhurbaşkanı, Daşoğuz’a, Türkmenistan lideri Berdimuhammedov’un özel uçağı ile geldi. İki cumhurbaşkanı, uçakta baş başa bir görüşme yaptı. Kent merkezi ile santralın bulunduğu yer arasındaki 2 kilometrelik yol boyunca dizilen, ellerinde Türkmenistan ve Türk bayrakları bulunan kadın-erkek yerel halk, Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekilere yoğun sevgi gösterilerinde bulundu. Yerel halk, Cumhurbaşkanı Gül’e, gelişinde “Ömrünüz uzun olsun” tezahüratında bulundu. Türkmenistan’da kardeşliğin sembolü “ekmek-tuz” ikramını geri çevirmeyen Gül, “Başınız dik olsun, işiniz yolunda gitsin” sözleriyle uğurlandı. Cumhurbaşkanı Gül, santralın açılışının ardından Türkmen mevkidaşı Berdimuhammedov ile tarihi Urgenç kentine geçti. İki cumhurbaşkanı, programda öngörülmemesine rağmen yaklaşık iki saat süren bir yemekte bir araya geldi. Kaynaklar, iki ülkenin 2007 yılında göreve gelen cumhurbaşkanları arasındaki dostluğun temellerinin baş başa görüşmelerde atıldığını aktardı. Cumhurbaşkanı Gül’ün iki günlük Türkmenistan seyahatinden memnuniyet ve beklentileri, Daşoğuz Devlet Elektrik Santralı açılışındaki konuşmasına da yansıdı. Kalabalık bir heyet ile Türkmenistan’a geldiğinin altını çizen Abdullah Gül, “Daşoğuzlu bütün kardeşlerimizin havaalanından buraya kadar gösterdikleri muhabbete de bütün arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyorum. Onlara Türk halkının yani kardeşlerinin sevgi ve muhabbetlerini sunuyorum. Atayurdumuz Türkmenistan’ın kalkınması ve gelişmesi bizim için de gurur kaynağıdır.” dedi. Abdullah Gül, Türkmenistan’ın yeniden inşasında Türk işadamlarına verilen desteği teşekkür etti. Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana çok büyük işler yaptığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Büyük kalkınma halklarının bundan sonra da gerçekleştirileceğine inancımız tamdır. Türkmenistan’ın yeniden inşasında Türk işadamlarına verdiğiniz fırsat ve destek için teşekkür ediyorum.” dedi. Türkiye’nin, Türkmenistan’dan elektrik alan ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı, “Bu santralı başarı ile tamamlayıp bitirdikleri için emeği geçen herkese, Çalık Grubu’na teşekkür ediyorum. Türkmenistan’ın geleceği açık olsun; yolu açık, başı dik olsun.” dedi.

Çalık Enerji, beşinci santralını kurdu

Sabah gazetesi ve atv ihalesini kazanan işadamı Ahmet Çalık’ın sahibi olduğu Çalık Enerji tarafından Türkmenistan’ın Daşoğuz ilinde inşa edilen Daşoğuz Devlet Elektrik Santrali, 250 MW’lık güç kapasitesine sahip. Doğal gaz çevrim santrali, ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak. 70 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan santralin yapımına, Şubat 2006’da başlandı. Santral, Çalık Enerji tarafından Türkmenistan’da yaptırılan beşinci enerji santrali olma özelliği taşıyor. Çalık Enerji, Balkanlar, Doğu Avrupa, BDT ülkeleri ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine uzanan bir coğrafyada çeşitli projelere imza attı.