Türkmen lidere suikast

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Sadettin Ergeç'in konvoyuna Kerkük yakınlarında saldırı düzenlendiği, Ergeç ve beraberindekilerin şans eseri kurtulduğu bildirildi.

ITC Ankara Temsilcisi Ahmet Muratlı’nın verdiği bilgiye göre, Ergeç, Aşure Günü vesilesiyle dün Kerkük’e bağlı Beşir köyüne giderken yol kenarına yerleştirilen patlayıcıların hedefi oldu.

Ergeç ve beraberindekilerin, patlayıcıların konvoyun bir metre kadar önünde infilak etmiş olması sayesinde kurtulduğunu belirten Muratlı, Ergeç’e daha önce de 4 saldırı düzenlendiğini hatırlattı.

Diğer saldırılarda olduğu gibi sonuncusunda da olayı üstlenen bir grup olmadığını bildiren Muratlı, “Bugün Irak’ın toprak bütünlüğünü savunan ve Irak için çalışanlar hedef durumundadır” diye konuştu.

Beşir köyünün büyük sıkıntılar çektiğini ve halkının Saddam yönetimi sırasında göçe zorlandığını anlatan Muratlı, ITC Başkanı Ergeç’in bu tür saldırılara rağmen, Türkmenler için çalışmaya devam edeceğini belirtti.

“SALDIRILAR BİZİ YILDIRAMAZ”

Saldırıdan sağ kurtulan Irak Türkmen Cephesi Başkanı Dr. Sadettin Ergeç, “Bu olaylar bizi yıldıramaz” diye konuştu.

Kendilerine yola döşenen mayınlarla saldırıda bulunduklarını ifade eden Ergeç, bu tür saldırıları “yola devam etmek için en büyük etken ve en büyük güç” olarak gördüklerini ifade etti.

Saldırının ardından sorularını yanıtlayan ITC Başkanı Ergeç, sabah saat 10.00 gibi Muharrem törenlerine katılmak için Türkmenlerin yoğun bulunduğu Dohok ve Tazehurmatu’ya gittiklerini söyledi. Buradaki aşure törenlerine katıldıklarını belirten Ergeç, ardından aynı şekilde törenelre katılmak üzere Beşir köyüne hareket ettiklerini ve yolda kendilerine yönelik bir saldırıda bulunulduğunu kaydetti.

Yola döşenen mayınlarla konvoydaki araçlarının hedef alındığını ifade eden Ergeç, saldırıda yaralanan olmadığını dile getirdi. Açıklamasında bu tür olayları “Yolumaza devam etmek için en büyük etken ve güç olarak görüyoruz” diyen Ergeç, kendileri için önemli olan kriterin de gittikleri yerlerde kendilerine gösterilen teveccüh olduğunu belirtti. Ergeç “Bu tür olaylarla yılmayacağız. Bunun için hala buradayız ve burada olacağız” diye konuştu. ITC Başkanı, “Halkımızın üzerindeki haksızlığı kaldırmak için elimizden geleni yapacağız” diye ekledi.

Tazehurmatu’dan Beşir’e giden yol güzergâhına yerleştirilen iki mayın konvoyun geçişi sırasında patlatılması sonucu düzenlenen saldırıdan yara almadan kurtulan Ergeç’e yönelik daha önce dört defa suikast girişiminde bulunulmuştu. ITC Başkanı Dr. Saadettin Ergeç, son olarak geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da Kerkük’te düzenlenen suikast girişiminden yine yara almadan kurtulurken 3 koruması ise yaralanmıştı.