Türkmenbaşı’dan Ukrayna’ya önce borcunu öde mesajı

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, Türkmenistan'a doğal gaz konusunda temaslarda bulunmak üzere giden Ukrayna Enerji Bakanı İvan Plachkov ve "Neftogaz Ukrayna" Şirketi Başkanı Aleksey İvchenko'yu kabul etti.

Devlet Başkanlığı basın servisinden yapılan açıklamada, görüşmelerde Ukrayna tarafının sorumluluklarının görüşüldüğü ve Türkmenbaşı’nın ilişkilerin başarılı bir şekilde devam edebilmesi için önceki borçların kapatılması gerektiği söylediği bildirildi.

Görüşmede Ukrayna tarafı Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko’nun yazılı mesajını sundu. Yuşçenko’nun Türkmenbaşı’na gönderdiği yazılı mesajla, Türkmenistan’da yarın kutlanacak olan Türkmenbaşı’nın doğum gününü ve Türkmenistan’ın bayrak bayramını kutladı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın 10 Şubat’ta doğal gaza yaklaşık yüzde 30’un üzerinde bir zam sinyali vermesinin ardından, 16 Şubat’ta Gazprom Başkanı Aleksey Miller ve müteakiben de Ukrayna Enerji ve Yakıt Bakanı İvan Plaçkov doğal gaz konularını temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’a gitti. Gazprom Türkmenistan’dan bin metreküpü 65 dolardan bu yıl toplam 30 milyar metre küp doğal gaz, Ukrayna ise 50 dolardan 40 milyar metre küp doğal alması bekleniyor.