Türkmenistan’da At Bayramı coşkusu yaşanıyor

Türkmenistan'da her yıl Nisan ayının son Pazar günü düzenlenen At Bayramı kutlamaları bu sene erken başladı.

Türkmenistan’da her yıl Nisan ayının son Pazar günü düzenlenen At Bayramı kutlamaları bu sene erken başladı. Dünya’da tek At Bakanlığı bulunan ülke olan Türkmenistan’da At Bayramı etkinlikleri kapsamında ilk kez bir sergi düzenlenirken, çeşitli uluslararası konferanslar tertipleniyor.
Başkent Aşkabat’taki Oğuzkent Oteli’nde düzenlenen Uluslararası Ahal Teke Atçılık Birliği’nin 1. Konferansına, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, bakanlar kurulu üyeleri, diplomatik misyon şefleri, yabancı ülkelerden gelen sektör temsilcileri katıldı.
Devlet Başkanı Berdimuhamedov burada yaptığı konuşmada, Türkmenistan’da Ahal Teke atlarına büyük önem verildiğini ve bu bağlamda her yıl düzenli olarak Nisan ayının son Pazar günü At Bayramı’nın büyük coşkuyla kutladıklarını kaydetti. Türkmen atlarının yetiştirilmesi için bütün imkanların seferber edildiğini belirten Berdimuhamedov, her eyalette modern hipodrom ve atçılık komplekslerini inşa ettiklerini ve Pazar günü bunların dördünün açılışlarını gerçekleştireceklerini ifade etti.
Türkmen lider, daha sonra Uluslararası Ahal Teke Atçılık Birliği’nin yeni üyelerine üyelik belgelerini törenle takdim etti. Berdimuhamedov’a ise yeni kaleme aldığı Türkmen atları ile ilgili kitabı takdim edildi.
TÜRKMEN SEYİSLİK SANATI
At Bayramı etkinlikleri kapsamında bugün ayrıca ‘Türkmen Atı ve Dünyada Seyislik Sanatı’ konulu uluslararası bir konferans düzenlendi.
Kutlamalar 24 Nisan Pazar gününe kadar çeşitli etkinlikler ile ülke çapında devam edecek. Ayrıca bu yıl ilk defa yarın Türkmen Ahal-Teke atları arasında uluslararası at güzellik yarışması düzenlenecek. Yarışmada dereceye giren atların sahiplerine ise ödül verilecek.