Türkmenistan petrol ürünleri üretimini artırıyor

Türkmenistan'da petrol ve doğalgaz sektörü ülke ekonomisinde önemli yer tutuyor.

Bu nedenle devlet bu tesisin modernleştirilmesi için büyük yatırımlar yapıyor.
Alman ve Fransız “Teknip”, İranlı “NİNİNSK”, Japon “JGC”, “İtochu”, “Nişo İvay”, Türk “Gama”, İsrail “Merhav” şirketleri 1,6 milyar amerikan doları karşılığında tesisi tamamen modernleştirdiler. Bu yatırımların neticesi olarak yüzde 31 oranında üretim artışı gerçekleştirildi.

Benzin üretiminde etilin kullanılmaması neticesinde Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri arasında ilk olarak ülkedeki tüm araçlar etilsiz benzin kullanmaya başladı. Bu durum çevreye verilen zararı en aza indirdi. Ayrıca, dizel, kok, gazyağı, fueloil, yağ ve polipropilen üretimleri de önemli oranlarda artış kaydetti. Üretimde verim yüzde 64’ten yüzde 84’e yükseldi.

Ülkede, yabancı şirketlerle işbirliği çerçevesinde uluslararası standartlara uygun 25 yeni tür yağ üretimi sağlanırken, ayrıca, JGC şirketin yapacağı çalışmalar neticesinde 150 bin tonluk polipropilen üretim artışı sağlanacak. Yapılmakta olan modernleştirme çalışmaları neticesinde 2008 yılında rafinerinin üretim kapasitesi yıllık 7,5 milyon tona ulaşacak. Rafinerinin üretim kapasitesi arttırılırken, çevre temizliğine de önem veriliyor. Bu amaçlarla Emerol şirketi ile 43,2 milyon dolarlık anlaşma imzalandı.