Türkmenistan seçimlere hazırlanıyor

Türkmenistan'da 11 Şubat'ta yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimi için adaylar, yoğun bir çalışma temposuna girdi.

Yaşulular Maslahatı ( Yaşlılar Kurultayı), tarafından 26 Aralık’ta devlet başkanlığı görevine vekaleten atanan ve 11 Şubat’taki seçimin favorisi gösterilen Gurbanguli Berdimuhammedov’un seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Seçmenlerin karşısına çıkan Berdimuhammedov, bir yanda Türkmenbaşı’nın siyasetini devam edeceği vaadinde bulunurken, bir yandan da başta ekonomi ve eğitim olmak üzere çeşitli reformlarda bulunacağını ifade ediyor.

Son olarak Ahal vilayetinde seçmenlere seslenen Gurbanguli Berdimuhammedov, ülkesinin çok partili sisteme geçebileceğini açıkladı. Berdimuhammedov, ülke politikasında bir takım değişikliklerin olacağını beyan etti. Konuşmasında, yeni partilerin kurulmasına olumlu baktığının altını çizen Berdimuhammedov, “Ülkemizde demokrasinin gelişmesi için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bu doğrultuda yeni partiler oluşabilir.” şeklinde konuştu.

Halkın karşısına çıkan diğer adaylar da eğitim sisteminde değişiklik yapacaklarını, uzmanları yetiştirmek amacıyla Türkmen öğrencilerini yabancı ülkelerin itibarlı üniversitelerine gönderecekleri vaadinde bulunuyor.

Türkmenistan’ın enerji sektöründe üstlendiği taahhütleri yerine getireceğini vurgulayan adaylar, Türkmenbaşı’nın siyasetini izleyeceklerini söylüyorlar. Bazı adaylar seçilmeleri durumunda emekli ücretleri ile maaş ve öğrenci burslarını artırılacağını, konut inşa etmek isteyenlere düşük faizli kredi sağlanacağını vaat ediyor.

Seçilmeleri durumunda halkın refahının yükseltilmesi için çalışacaklarını ve ayrıca ülke ekonomisinin aşama aşama piyasa ekonomisine geçirileceğini söyleyen adaylar, ekonomik altyapıyı daha da güçlendireceğini, Türkmenistan ekonomisinin dünya ekonomisi ile bütünleşmesini sağlayacağını belirttiler.

ÜLKE EKONOMİSİ HIZLA BÜYÜYOR

Sovyetler Birliği’nin işgalinden 15 yıl önce kurtulan Türkmenistan hızla büyüyor. Türkmenistan genelinde yürütülen sosyal ve ekonomik reformlar meyvesini vermeye başladı. Ülkede, Gayri Safi Milli Hasıla 2006’da yüzde 20’nin üzerinde bir oranla arttı. 19 Şubat’ta Bayrak ve Saparmurat Türkmenbaşı’nın doğum günü bayramı arifesinde, ülkede toplam maliyeti 300 milyon doları bulan 16 tesisin hizmete açılması öngörülüyor. Halihazırda, 2007’de hizmete açılması hedeflenen 80 projenin inşaatı sürdürülüyor.

Saparmurat Türkmenbaşı’nı kaybetmenin şokunu yaşayan Türkmen yetkilileri yabancı ortakları ile yeni anlaşmalar imzalamaya başladı. Türkmenistan Belarusya’nın ‘Mınskiy traktornıy zawod’ şirketi ile 54 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.

TÜRKİYE-TÜRKMENİSTAN İLİŞKİLERİ

Bağımsızlığını kazandığından bu yana Türkmenistan’a destek veren Türkiye, işadamlarıyla da bu ülkenin yapılanmasında büyük roller oynamayı sürdürüyor. Türkmenbaşı’nın ani ölümü Türkmenistan ile Türk şirketlerini birleştirdi. Türkmenistan’da dev projelere imza atarak, ülkenin itimadını kazanan Türk şirketleri bundan sonra da birçok alanda yatırım yapmayı hedefliyor. Polimeks Şirketi 2007 yılındaki ilk ihalesini kazandı. Şirket Türkmenistan’a modern su arıtma tesisi kazandıracak.

ADAYLAR

Gurbanguli Berdimuhammedov ( Geçici Devlet Başkanı): Berdimuhammedov, 1957’de Ahal vilayetinde doğdu. 1979 yılında Türkmen Devlet Tıp Enstitüsü’nden mezun olan Berdimuhammedov, 1997 yılına kadar Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda çalıştı. Tıp Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Berdimuhammedov, 1997 yılında Sağlık Bakanlığı görevine atandı. 2001’de Devlet Başkanı Yardımcılığı görevine atanan Berdimuhammedov, 21 Aralık’ta Türkmenbaşı’nın vefat etmesi sonucu vekaleten devlet başkanlığı üslendi.

İşankuli Nuriyev (Pertolgaz Sanayi ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı): 1955 doğumlu olan İşankuli Nuriyev, Türkmen Politeknik Enstitüsü mezunu. Nuriyev, 2003’te Devlet Bakanlığı Türkmenjeoloji Kurumu Başkanlığı görevine atandı. Aralık 2005’te ise Pertolgaz Sanayi ve Tabii kaynaklar Bakan Yardımcılığı’na atandı.

Orazmurat Karacayev (Ahal vilayeti Abadan şehir valisi) :1960 doğumlu Karacayev de Türkmen Politeknik Enstitüsü mezunu. 1977’den 2004 yılına kadar değişik kamu kurumlarda çalıştı. 2004-2005 yılında Ahal vilayeti Abadan şehir vali yardımcılığı yapan Orazmurat Karacayev 2005’te vali oldu.

Amaniyaz Atacıkov (Daşoğuz ili Vali Yardımcısı Amaniyaz Atacıkov): 1947 doğumlu Atacıkov, Türkmen Ziraat Üniversitesi mezunu. 1967’den 2005 yılında kadar Daşoğuz vilayetinde çeşitli kurumlarda çalıştı. Atacıkov, Daşoğuz ili Vali Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Muhammednazar Kurbanov (Karabekevül Valisi): 1957 doğumlu olan Muhammednazar Kurbanov, Türkmen Ziraat Üniversitesi mezunu. 1975 yılında iş hayatına atılan Muhammednazar 1998 yılına kadar çeşitli görevlerde çalıştı. 1998’de Lebap ili vergi dairesi başkanlığına atanan Muhammednazar Kurbanov 2000 yılında Karabekevül valiliğine atandı.

Aşırniyaz Pomanov(Türkmenbaşı şehir Valisi): 1962 doğumlu Pomanov Aşırniyaz, Moskova’nın Gubkin Pertol ve Gaz Enstitüsü mezunu. 1984’den 2005 yılına kadar değişik kurumlarda çalıştı. 2005’te ise Türkmenbaşı şehir valiliğine atandı.

SEÇİME YABANCI GÖZLEMCİLER GELEBİLİR

11 Şubat’taki devlet başkanlığı seçimine, Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Teşkilatı (AGİT) ve dünyanın diğer saygın örgütlerinin gözlemci göndermelerine izin verildi. Yabancı gözlemcilerin seçimi izlemesine izin verilmesi ülkenin demokratikleşmesi açısından büyük önem taşıyor. Yaklaşık 6 milyon nüfuslu Türkmenistan’da seçmenlerin büyük bir kısmının sandık başına gitmesi bekleniyor.