Türkmenistan’da bedava benzin

Türkmenistan'da, araç sahiplerine ayda 120 litre akaryakıt bedava verilecek.

Petrol ve Doğal gazdan sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Taçberdi Tagıyev, aylık belirli oranlardaki limiti aşan sürücülerin, akaryakıtı Türkmenistan hükümeti tarafından açıklanacak piyasa fiyatından satın alacaklarını açıkladı.Tagiyev, akaryakıt dağıtımını hızlandıracak modern benzin istasyonları projesini de tanıttı.

Hafta sonunda açıklanan karara göre, 3500 kilodan düşük ve 8 koltuğu aşmayan binek araçlara her ay 120 litre yakıt, ücretsiz verilecek. Kamyon, traktör ve otobüs gibi araçlarda ise bu limit 200 litre olarak belirlendi. Motosiklet kullanıcılarına ise aylık 40 litre ücretsiz akaryakıt verilmesi kararlaştırıldı.

Araç kullanıcıları, bankalardan temin edilebilen özel kuponlarla bedava benzin almaya başladılar. Hafta sonunda dağıtılmaya başlayan kuponlar, araç sahiplerine 6 aylık süre ile veriliyor.

AKARYAKITA ZAM

Dünyada enerji fiyatlarının yükselmesine rağmen 15 yıldır akaryakıta zam yapmayan Türkmen yönetimi, yeni uygulamayla birlikte akaryakıt fiyatlarını artırdı. Limit fazlası benzinin litresi hafta başından itibaren 3100 manattan satılmaya başladı. Daha önce benzin 400 manattan satılıyordu.