Türkmenistan’da kalkınma platformu düzenleniyor

Türkmenistan'da ‘Orta Asya'da Ekolojik Güvenlik ve Sürdürülebilir Kalkınma’ konulu form düzenleniyor

Türkmenistan Tabiatı Koruma Bakanlığı, Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu ve Uluslararası Aral Gölünü Kurtarma Fonu forum düzenledi. Forumda, Kazakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın temsilcileri ve uluslararası sivil toplum örgütlerinin ileri gelenleri çevre sorunlarını, Orta Asya bölgesinde çevre güvenliği ve sürdürülebilir kalkınma sorunları değerlendirdi. Forumda çevre güvenliği ile ilgili eylem planının hayata geçirilmesi ve çevre güvenliği ile ilgili süreçler gündemin önemli maddelerinden birini teşkil etti.
Orta Asya bölgesi doğal ve ekonomik açıdan büyük imkanlara sahip olmakla birlikte dünya toplumun büyük ilgisini topluyor. Bu yüzden çevre güvenliği konusu ve sürdürülebilir kalkınma, bölge ülkeleri için stratejik öneme sahip. Foruma katılanlar bu görüşmenin önemini dile getirerek, kabul edilen kararların hayata geçirilmesini için var olan imkanların değerlendirilmesi ve etkin kullanılmasına dikkat çekti. Forumun ilk gününde 2005 yılında yapılan çalışmalar değerlendirildi ve sürdürülebilir kalkınma konusunda Orta Asya ülkeleri arasındaki çerçeve anlaşması taslağının hazırlanması konusu ele alındı. Bu önemli uluslararası belge Orta Asya bölgesinde bulunan beş ülke arasında konuya ilişkin yükümlülüklerini belirleyen anlaşma ve hukuki belge olacak. Beş ülke arasında sürdürülebilir kalkınma ve çevre konusunda işbirliği yolunda etkin bir adım olacak.

Anlaşma çerçevesinde ayrıca biyolojik çok türlülük, suyun kirlenmesinin önlenmesi, çölleşme ile mücadele edilmesi, dağların eko sisteminin korunması alanlarında protokollerin hazırlanmasını da öngörüyor. Bu protokollerin imzalanması ile söz konusu alanlardaki faaliyetler de düzenlenecek. Forumda diğer yandan da Global Enformasyon Sistemleri merkezinin kurulması projesinin hazırlanması hususları da değerlendirildi. 2006 yılında çöl ve çölleşme ile ilgili uluslararası yıl ilan edilmesi konusunda önlemleri hazırlamaya yönelik konular değerlendirildi. Yarın da çevre forumu çalışmalarını sürdürecek.