Türkmenistan’da Karacaoğlan haftası ilan edildi

Türkmenistan'da mayısın ilk haftası Karacaoğlan haftası ilan edildi.

Karacaoğlan’ın doğumunun 400. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde, Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı kararı uyarınca 2-3 Mayıs tarihleri arasında Aşkabat’ta, “Dünya tarihinde Ruhname ve Karacaoğlan’ın Edebi Mirası,” konulu uluslararası konferans düzenlenecek.
Türkmenistan Medeni Miras Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, bu konferans yerli ve yabancı bilim adamlarının büyük ilgisini çekiyor. Açıklamaya göre, Türkiye, Almanya, Tacikistan, Özbekistan ve Hollandalı bilim adamları konferansa katılmak istediklerini dile duyurdular. Ayrıca konferansa; Rusya, Çin, İngiltere, İran, Macaristan, Kırgızistan ve Kazakistan’dan bilim adamlarının, Türkologların, tarihçilerin ve öğretim üyelerinin katılması bekleniyor.

Ülkede Karacaoğlan’ın yeni bir eseri baskıya hazırlıyor. Bu eserde Karacaoğlan’ın 200’ü aşkın şiiri bulunacak. Konferansa katılacak olan bilim adamlarına bu kitabın hediye edilmesi bekleniyor. Türkmen tarihçilerine göre Karacaoğlan, ülkenin Balkan vilayetinde dünyaya geldi.