Türkmenistan’da Ramazan Bayrami Coskuyla Kutlandi

ASKABAT - Türkmenler Türkmenistan Merkez Camisine bayram namazi ve bayramlasmak için akin etti.

Türkmenistan Merkez Camisi olan ” Türkmenbasi’ni Ruhi Camisinde” kilinan Bayram namazi canli olarak verildi.

Insanlar küçük camileri bile tiklim tiklim doldurdular. Camide Türkmence olarak verilen vaazlardan sonra bayram namazi kilindi. Tekbirler getirildi. Namaz sonrasi baslayan bayramlasmalar, aile sofralarinda toplanarak yenilen kahvaltilarla devam etti. Daha sonra ögleye dogru herkes akraba ve yakinlarini ziyaret ettiler.

Halk arasinda Ramazan Bayrami sicak kutlanirken devlet çapinda da kutlamalar oldu. Ögleye dogru Türkiye Askabat Büyükelçiliginde Türkmenistan’da bulunan Türk isadamlari toplanarak bayramlastilar. Büyükelçilikte gelenlere Türk usulü lokum ve bayram sekeri ikram edildi.

Türkmenistan yöneticileri de Ramazan Bayrami nedeni ile verilen sadaka yemeginde biraraya geldiler. Bayram yemegine Türkmenistan Diyanet Isleri Baskani, ihtiyarlar (yasulular), bakanlik, valilik temsilcileri ve medya mensuplari katildilar. Sadaka yemeginde halk ozanlari dutar denilen milli saz aletlerle gelenlere ilahiler söylediler.

Ramazan Bayrami Türkmenistan’in dört bir yaninda basari ile hizmet veren Türk okullarinda da kutlandi. Ögretmenler, veliler ve okul personeli bayramlastiktan sonra kahvaltilarini okulda yaptilar. Çocuklarda bayrami firsat bilerek dolasarak herkesin elini öptüler ve harçlik topladilar.