Türkmenistan’dan Ukrayna’ya borç uyarısı geldi

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı ile telefonda doğalgaz meselesini görüştü.

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, geçtiğimiz günlerde Ukrayna Enerji Bakanı İvan Plachkov başkanlığında gelen heyeti kabul ettiğini, fakat heyetin ülkesindeki temaslarda sergilediği tutumu beğenmediğini Yuşçenko’ya iletti.

Türkmenistan Petrol ve Doğalgaz Bakanlığı ise Ukrayna’nın 2005 yılında ödemesi gereken 143,3 milyon ve bu yıl da 15,6 milyon olmak üzere toplam 158,9 milyon dolar borcun zamanında ödenmesi için daha önce yapılan uyarıları dikkate almadığının altını çizdi. Türkmenistan Enerji Bakanlığı, Ukrayna’nın bu tavrının devam etmesi durumunda 2007 yılında Türkmenistan’dan almayı planladığı doğalgazı da riske soktuğu uyarısında bulundu.

Yuşçenko ise en kısa zamanda konunun üzerine eğileceğini ve gelişmeleri Türkmenistan’a bildireceğini kaydetti. Ayrıca Yuşçenko, Türkmenbaşı’nı, telefon görüşmesinde Ukrayna’ya davet etti. Türkmenbaşı ise davete icabet edeceğini açıkladı. Türkmen liderin resmi ziyaretinin tarihini diplomatik kanalların kesinleştirmesi bekleniyor.

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Ukrayna meclisi tarafından görevden alınan Ukrayna Başbakan Vekili Yuriy Yehanurov ise Türkmenbaşı’nın Ukrayna ziyaretinin Mart ayında gerçekleşeceğini tahmin ettiğini, Türkmenbaşı’nın söz konusu ziyaretinde ise 25 yıllık uzun vadeli bir doğal gaz anlaşması yapmayı planladıklarını ifade etti. Yehanurov, geçtiğimiz yılın Aralık ayında ise 2006 yılının Mart ayına kadar olan bütün borçlarını ödeyeceklerini açıklamıştı.