Türkmenler 2 bakanlık ve 1 başbakan yardımcılığı istiyor

Irak meclisinin Türkmen milletvekilleri yeni kurulacak ulusal hükümette Türkmenlere, 2 bakanlık ile 1 başbakan yardımcılığı görevinin verilmesini istiyor.

Ulusal Meclis’te bir açıklama yapan Türkmen milletvekilleri kendilerine yeni kabinede mutlaka 2 önemli bakanlık ile 1 başbakan yardımcılığı verilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Meclise Şii İttifakı’dan giren Şeyh Takvi Mevla, önceki hükümette Türkmenlerin yeterince temsil edilmediği belirterek, bu isteklerinde ısrarlı olacaklarını söyledi.

Yine Şii İttifakı milletvekili ve Irak İslami Türkmen Partisi Başkanı Abbas Beyati ise, hükümetin başına seçilen Başbakan Cevad El Maliki’nin, Türkmenlerin durumunu çok iyi bildiğini söyledi. Beyati, ‘Türkmenlerin sorunları bellidir. Bu sorunları hükümete taşıyacak insanlarımıza hükümette görev verilmelidir. Hükümetin, güçlü bir hükümet olması için, görev dağılımında hiçbir grup dışarıda bırakılmamalı. Türkmenlere 2 bakanlık ve 1 başbakan yardımcılığı görevi verilmesi beklentisi içerisindeyiz. Bu yönde görüşmelere başladık. Gayemiz Türkmenlerin hak ettikleri yerde olmalarıdır’ dedi.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Sadettin Ergeç de, kurulacak yeni hükümette Türkmenlerin mutlaka yer alması gerektiğini ifade ederek “Biz Irak’ta üçüncü ana toplumuz. Biz Türkmenler adına hakkımızı arayacağız. Milli birlik hükümetinde mutlaka Türkmenler olmalı. Hakkımız olan 2 bakanlık ve 1 başbakan yardmcılığı için seçilen diğer arkadaşlarla el birliği içinde isteklerimiz kazanmak için çalışacağız” diye konuştu.

Şii İttifakı’nın Mukteda Sadr grubundan milletvekili seçilen Fevzi Ekrem ise, hükümetin Türkmenlerin haklarını gözetmesini istedi. Önceki hükümette Türkmenlerin haklarının çiğnendiğini kaydeden Ekrem, “bu hükümette haklarını almak için yoğun bir mücadele vereceklerinin” altını çizdi. Ekrem, “Irak’ta oluşan demokrasi Türkmenler için uygulanmıyor. Kapalı kapılar ardında hükümette yer alacak isimler belirlenmiş durumda. Biz de Türkmen milletvekileri olarak hakkımız olan görevleri almak için mücadele edeğiz.” dedi.