‘Türkmenler ağır yenilgiye uğradı’

Irak Türkmen Cephesi (İTC) eski Başkanı Faruk Abdullah Abdurrahman, Irak'ta yapılan genel seçimlerde Türkmenlerin çok ağır bir yenilgiye uğradığını söyledi.

Bağdat’taki evinde Cihan Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulunan Faruk Abdurrahman, seçimlerdeki yenilginin, Türkmenlerin seçimlere tek çatı altında değil de, farklı fikir ve açılımlarla girmesinden kaynaklandığını ifade etti. Şu an Irak Karar Partisi’nin başında bulunan Abdurrahman, çok acil önlem alınmadığı taktirde Türkmenlerin haklarının Irak’ın siyasi sürecinde temsil kaybına uğrayacağının altını çizdi. Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesi ile birlikte geçici hükümetin kurulmasında sonra yapılan seçimlerde Türkmenlerin tüm siyasi gruplar içinde 14 milletvekili çıkardıklarını kaydeden Abdurrahman, 15 Aralık 2005 seçimlerinde ise büyük bir yenilgiye uğradıklarını ve sadece 8 Türkmen milletvekili çıkarabildiklerini söyledi.

Bu sonuçla Türkmenlerin çok büyük kayba uğradığını kaydeden Abdurrahman, “Önceki seçimlerde Türkmenlerin sayısını temsil etmemesine rağmen yine de 14 milletvekili çıkardık. İTC de 3 milletvekili çıkarmıştı. Ancak bu seçimlerde İTC sadece 1 milletvekili çıkarabildi. Türkmenler olarak tüm gruplar içinde 8 milletvekili çıkarabildik.” dedi. Bunun sebebinin araştırılması ve Türkmenlerin önümüzdeki seçimlerde ve Irak’taki oluşan siyasi süreçte ciddi bir kazanım yapması için biraraya gelerek siyasi bir oluşum içine girmeleri gerektiğini ifade etti. Bu oluşumun milletin içinde, milletin sevgisini kazanmış, ve kuvvetini milletten alan kişilerle yola çıkması gerektiğini belirtti.

Türkmenler arasında yeni bir oluşuma gidilmediği taktirde Türkmen haklarının şu an ki durumdan çok ağır şartlara mahkum edileceği uyarısını dile getiren Abdurrahman, “Zaten birçok grup da bunun böyle olmasını istiyor. Siyasi arenada bulunmadığın ve bu süreçte hakkını istemediğin sürece sana kimse hakkını vermez. Ama hakkını istediğin zaman gerçekçi bir çerçevede Türkmen haklarının korunması gerekir” dedi. Bunun için tüm Türkmen kuruluşları ve liderlerinin biraraya gelerek ittifak kurmaları gerektiğini ifade eden Türkmen lider, “Aksi taktirde Türkmen haklarını çok büyük ağır kayıplar beklemektedir.” diye konuştu.

İTC’nin Türkmenlerin şemsiyesi olduğunu vurgulayan Abdurrahman “Bu şemsiyenin bayrağını taşıyan herhangi bir şahıs veya grup Türkmenlerin toparlanması için çalışmalar yapmalı. Bunun dışında birşey yaparsa bölünmeler daha fazla olacak ve durum daha kötüye gidecek. Bize göre Türkmen bayrağını taşıyan her grup, birliği beraberliği ve Irak’taki siyasi yapıyı çok iyi bilmeli. Türkmenler Şii ve Sünnilerden oluşan bir grup. Milli ruhun, mezhep ruhundan önce gelmesini sağlamak için gerekli çalışmayı yapmak lazım.” dedi.

Ayrı bir parti kurduğundan, seçimlerde İTC listesine alınmadığını ve seçim sonrası İTC’deki üyeliğinden çıkarıldığını belirten Abdurrahman buna rağmen küs olmadığını söyledi. Abdurrahman, Türkmenlerin kendi hakları için bir an önce toparlanması ve bu yönde kendilerine düşen tüm fedakarlıkları göstermeleri gerektiğini vurguladı.