Türkmenlere saldırılar arttı

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük'ün geleceğini belirleyecek referandum öncesi kentteki gergin bekleyiş sürerken, son zamanlarda Türkmenleri hedef alan saldırılar artış gösterdi.

Saldırılarda özellikle Türkmen işadamları, işyerleri ve bu işadamlarının evleri hedef alınıyor. Kentte şu ana kadar 3 araba galerisi ve bir ticaret merkezine bombalı saldırı düzenlenirken, son olarak da bir galeri sahibinin evi bombalandı.

Kentteki Adil Galerisi’nin sahibi Türkmen işadamının evine bomba yüklü araçla bugün düzenlenen saldırıda 11 kişi yaralandı. Saldırıda ölen olup olmadığı henüz bilinmiyor. Yaralananlar ise Kerkük Cumhuriyet hastanesine kaldırıldı.

Öte yandan kentte Türkmenlerin yanı sıra Araplara yönelik saldırılar da düzenleniyor. Kerkük’ün Bağdat Caddesi üzerinde bulunan Şii Irak İslam Partisi önünde bugün bir patlama meydana geldi. Bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 2 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

Petrol zengini Kerkük’ün Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetime mi yoksa Bağdat’taki merkezi hükümete mi bağlı kalacağını belirleyecek referandum etrafında dönen tartışmalar son zamanlarda alevlenmişti. Kürtler, kentin Kürt kenti olduğunu belirterek Kürt yönetimine bağlanması gerektiğini savunuyor. Ancak Türkmenler ve Araplar ise merkezi hükümete bağlanmasını isterken, son zamanlarda Kürtlerin kente birçok göçmen yerleştirerek kentin demografik yapısını bozduğunu ve bu ortamda referandum yapılamayacağını kaydediyor.

2005’te kabul edilen Irak anayasasına göre referandumun bu yıl içinde yapılması gerekiyor.