Türköne’den Sırrı Sakık’a zor soru

Sakık’ın iktidar kulisine giderek AKP Gaziantep Milletvekili Mahmut Durdu, Batman Milletvekili Ahmet İnal, Adıyaman Milletvekili Şevket Gürsoy ve İstanbul Milletvekilleri Ayşenur Bahçekapı, Özlem Türköne ve Egemen Bağış ile bir süre sohbet etti.

Sakık’ın, AKP’li milletvekillerine TCK’nın 221. maddesiyle ilgili yapacakları çalışmanın olup olmadığını sorduğu belirtildi. Bu arada İstanbul Milletvekili Özlem Türköne’nin Genel Kurul’da Sakık’ın, “Tek Devlet tek bayrak, iki millet” sözlerini hatırlatarak ne demek isteğini sorduğu Sakık’ın da “Bunu söylersem sizden farkım kalmaz. Tek milleti tartışalım. Türkiye’de başka bir millet daha var bu unutulmasın” karşılığını verdiği ifade edildi.

Sakık’ın, Başbakan Erdoğan’ın “Eve dönüş” açıklamalarıyla ilgili de AKP’li milletvekillerine, “Daha önce de bu tür çalışmalar oldu. Geçmiştekilere benzer bir yasa olursa sonuç alınmaz zaman kaybı olur. Yeni bir proje ortaya getirilmeli. Siyaset sorun çözme sanatıysa korkmadan yapmalıyız. Formül PKK’yı tümden silahsızlaştıracak ve şiddeti ortadan kaldıracak formül bulmalıyız” dediği öğrenildi.

Sakık’ın ayrıca, “Herkesin kafasında şu var. Bu parlamentoya herkesin saygı duyması gerekir. Herkes için parlamento şans olarak gösteriliyor” dediği kaydedildi. AKP İstanbul Milletvekili Ayşenur Bahçekapı’nın da Sakık’a Anayasa çalışmaları konusunda “Sizde katılın” önerisi götürdüğü belirtildi.