Türkü Festivali’ne yogun ilgi vardi

BURSA - Bursa Büyüksehir Belediyesi'nin düzenledigi 2. Türkü Festivali dün aksam çok sayida Bursali sanatseverin katilimiyla Tayyare Kültür Merkezi'nde gerçeklesti.

Ücretsiz olarak gerçeklestirilen konserde ilk olarak ünlü sanatçi Yavuz Bingöl sahne aldi.

Yavuz Bingöl 39 derece atesle sahneye çikti. “Kara Tren”, “Sari Gelin”, “Gülen Az”, “Unutulur Her Sey” ve “Baharim Sensin” gibi dillerden düsmeyen türkülerini seslendiren Yavuz Bingöl, farkli yorumu ve mütevazi kisiligiyle de Bursalilar’dan büyük alkis topladi. Rahatsizligi nedeniyle 39 derece atesle sahneye çikan usta sanatçi Yavuz Bingöl, “Bursa’da devam eden dizi çekimleri, ekstralar ve havalarin bir gün açmasi, bir yagmur yagmasi beni çok etkiledi. Ayakta zor duruyorum ama böylesine güzel bir türkü gecesine gelmemi hiçbir sey engelliyemezdi” dedi.

Türkü severlerin ‘Türkü Baci’si olan Belkis Akkale ise, sevilen türküleri Bursali türküseverler için söyledi. Her yil en az bir kere Bursa’ya geldigini belirten Belkis Akkale, “Bugüne kadar Türkiye’nin her yerinde konser verdim. Ama inanin Bursali sanatseverlerin gösterdigi ilgi, sevgi ve sicakligi inanin baska hiçbir sehirde görmedim. Sizlere ne kadar tesekkür etsem azdir. Ayrica bu kusursuz geceyi düzenleyen Bursa Büyüksehir Belediyesi’ne tesekkür ederim. Umarim bu tür türkü geceleri bundan sonra da düzenlenir” diye konustu.

Ünlü sanatçiya çiçek vererek tesekkür eden Bursa Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Sabri Yalin, geceye katilan tüm sanatçilara tesekkür etti. Büyüksehir Belediyesi’nin ücretsiz olarak gerçeklestirdigi bu tür gecelerin bundan sonra da devam edeceginin sözünü veren Yalin, “Amacimiz, Büyüksehir Belediyesi olarak halkimiza belediye hizmetlerinin yani sira sosyal ve kültürel hizmetlerin de en iyisini sunmak” diye konustu.

Konserin son bölümünde sahne alan Türk Halk Müzigi’nin ve baglamanin ustasi Arif Sag, söyledigi birbirinden güzel sarkilarla oldugu kadar baglamasiyla sergiledigi üstün performansla da büyük alkis topladi. Son günlerde ardi ardina düzenlenen yarisma programlariyla türkülerin yeniden hayat buldugunu söyleyen Arif Sag, “Türkü için bir seyler yapan genç, yasli herkesi sirtimda tasirim. Amacim, atalarimizin bize emaneti olan türküleri yeni nesillere en dogru ve güzel bir sekilde ögretmek. Bunun içinde türkü adina atilan her adimi desteklerim” diye konustu.

Hasan Basri, sunuculugunu yaptigi gecede zaman zaman okudugu siirlerle de renk katti. Bursali sanatseverlerin büyük ilgi gösterdigi 2. Türkü Festivali’nde, izleyicilerden bazilari mikrofonu eline alarak günün sevilen türkülerini kendi yorumlariyla söylediler.