Türkü konserine vatandaşlar akın etti

Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarı Türk Halk Müziği ve Oyunları Bölümü Uygulama Topluluğu, dün akşam Tayyare Kültür Merkezi'nde muhteşem bir konser verdi.

Söylediği birbirinden güzel eserlerle olduğu kadar farklı yorumu ve ses rengiyle de beğeni toplayan usta sanatçı Hüseyin Turan, Bursalı sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.
Konserin ilk bölümünde Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarı Türk Halk Müziği ve Oyunları Bölümü Uygulama Topluluğu, Türk Halk Müziği’nin sevilen şarkılardan oluşan bir program sundu. Çok sayıda seçkin davetli topluluğunun katıldığı konserde önce Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarı Türk Halk Müziği sanatçılarından Nilüfer Sezginer, Selçuk Oruç, Züleyha Savaş, Nejla Çakıcı, Bahtiyar Özdemir ve Muhammet Muhittin sahne aldı.

Farklı yörelere ait şarkıları seslendiren koro sanatçılarını halk oyunları ekibi takip etti. Bursa yöresine ait folklor oyunlarıyla büyük alkış toplayan halk oyunları ekibi, sahnede sergiledikleri üstün performansla dakikalarca ayakta alkışlandı. Renkli görüntülerin yaşandığı gecenin finalinde sahne alan usta sanatçı Hüseyin Turan, Bursalı sanatseverlere kolay kolay unutamayacakları bir konser sundu.

Grup Laçin’i kuran ve aynı grupta altı yıl birlikte çalıştıktan sonra sanat hayatına yalnız devam eden Hüseyin Turan, ilk solo albümünü 1997 yılında çıkarttığını ve o günden bugüne kadar 5 ayrı albüme imza attığını belirterek, “Grup Laçin’le çok güzel ve unutulmaz yıllarım geçti. Solo şarkı söylemek bana daha çok keyif veriyor, bu yüzden de sanat hayatıma yalnız devam etmek istedim” diye konuştu. İki yıl aradan sonra tekrar Bursa’da sahne aldığını ifade eden Turan, “Türk Musikisi’ne gönül veren isimlerden oluşan Büyükşehir Belediye Konservatuarı’yla birlikte sahne almak bana gurur verdi. Ayrıca, Bursalı sanatseverlerin Türk Musikisine gösterdiği ilgi, sevgi ve saygıyı Türkiye’nin başka hiçbir yerinde görmedim. Böylesine şanslı bir koroyla sahne aldığım için çok mutluyum” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sabri Yalın, usta sanatçı Hüseyin Turan ve konseri yöneten Şef Kemal Kamalı’ya çiçek vererek, teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz olarak gerçekleştirdiği bu tür gecelerin bundan sonra da devam edeceğinin sözünü veren Yalın, “Amacımız, Büyükşehir Belediyesi olarak halkımıza belediye hizmetlerinin yanı sıra sosyal ve kültürel hizmetlerin de en iyisini sunmak” diye konuştu.