‘Türk’ün geleneksel müzik festivali olmalı’

Özbekistan Kültür ve Spor Bakan yardımcısı Bahtiyar Sayfullayev, Türk Cumhuriyet ve topluluklarının iştirak edeceği geleneksel ortak bir müzik festivalinin düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Özbekistan olarak böyle bir düşünce içerisinde olduklarını dile getiren Bakan yardımcısı, projesinin hayatta geçirilmesinin coğrafya için büyük bir kaynaşma ve yakınlaşma vesilesi olacağının altını çizdi.

Özbekistan’da iki yılda bir düzenlen Uluslar arası “Şart Taranaları” (Şark ezgileri) adlı bir müzik etkinliğinin olduğunu hatırlatan Sayfullayev, “Tabi bu bizim, Özbekistan olarak düzenlediğimiz bir etkinlik. ‘Türk Dünyası Müzik Festivali’ gibi bir organizasyonun olması ise en büyük arzumuz.” dedi.

Ortak müzik festivalinin düzenlenmesi için büyük bir potansiyelin mevcut olduğuna da işaret eden Bakan yardımcısı, tek atılacak adımın bu potansiyelin bir çatı altında birleştirilmesi ve Türk Dünyası adının uluslar arası arenaya taşımak olduğunu kaydetti.

Seyfullayev, bu alanda olası bir yapılanma çalışmalarının Özbekistan tarafından destekleneceğini sözleri ekledi.

Türkiye ile ikili ilişkilerinin gelişme eğiliminde olduğunu hatırlatan Bakan yardımcısı, “Türkiye’de olacak bir çok etkinliğe katılmak istiyoruz. Ve Burada olan etkinliklere de kardeş Türkiye’yi davet ediyoruz.” diye konuştu.