‘Türk’ün Türk’ten başka dostu Kürt’tür’

Ankara'da düzenlenen "Türkiye Barışını Arıyor" konferansına katılan ünlü yazar Yaşar Kemal "Türk'ün Türk'ten başka dostu vardır. Malazgirt'ten bu yana Kürtler Türklerle dosttur" dedi.

Ankara’da çok sayıda akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen “Türkiye Barışını Arıyor” başlıklı konferansta konuşan yazar Yaşar Kemal, “Türk’ün Türk’ten başka dostu var. Gizli saklı değil. Malazgirt’ten bu yana Kürtler, Türklerle dost” dedi.

Türkiye Barışını Arıyor” konferansına katılan yazar Yaşar Kemal, Türkiye’de milliyetçilik kisvesine bürünmüş ırkçıların olduğunu söyledi ve “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” sözüne şu sözlerle karşı çıktı: “Türk’ün Türk’ten başka dostu var. Malazgirt’ten bu yana Kürtler Türklerle dost.” PKK’nın 1 Ekim’de verdiği ateşkes kararının ardından barış ortamının sağlanamaması’ nedeniyle çok sayıda aydın ve akademisyenin düzenlediği, “Türkiye Barışını Arıyor” konferansı, Ankara İçkale Oteli’nde yapıldı. Konferans salonuna birçok dilde “barış” kelimesinin karşılığının yazıldığı pankartlar asıldı ve Türk bayrağı konuldu. Açılış konuşmasını yapan Yaşar Kemal şunları söyledi:

* LİGHT SAVAŞ: Bizim yirmi beş yıldır süren düşük yoğunluklu çatışmalar denilen light savaşımıza gelince, birkaç kez tek taraflı ateşkes olmasına karşın, bu savaşımız bir türlü bitmiyor. Nasıl, niçin bitmiyor? Bunda kimsenin bilmediği bir keramet olsa gerek.

* KENDİ HALKIYLA SAVAŞAN ÜLKE: Bu savaş Türkiye’nin belini kırdı. Kendi halkıyla savaşan bir ülke olduk. Gittikçe insanlık gözünde durumumuz kötüleşiyor. Hiçbir koşulda bize hak verilmiyor.

* DAĞA ÇIKANLAR ÜNİVERSİTELİ: Gerillanın adını terörist koyduk, bundan da bir umut bekledik. Sözcükler her zaman her koşulda değişebilir ve bir gün işe yaramaz olur. Dışarıda, önceleri, dağa çıkanların çıkmalarının sebebini bilmiyorlar, biraz da gerilla maceraları sanıyorlardı. Dağa çıkanların bir kısmı üniversitelerde okuyanlardı, üniversiteyi bitirenlerdi.

* ZULÜM: Bir insana ne yaparsanız yapın, bir insanın bir halkın onuruyla oynamayın. Bu benim gençliğimden bu yana dilime pelesenk ettiğim sözümdür. Bizim yöneticiler bunun tersini yaptılar. O kadar zulümler yaptılar ki, söylemeye dilim varmıyor.

* TÜRK’ÜN DOSTU KÜRTLER: Ülkemizde milliyetçi kisvesine bürünmüş ırkçılar var. Onların dillerine pelesenk ettikleri bir sözleri var: ‘Türk’ün Türk’ten başka dostu yok.’ Bir ülke halkına bundan daha korkunç bir söz edilmez. Hele Kürtlere böyle sözler etmemelisin. Sevgili milliyetçi dostlara söyleyeyim ki sevinsinler, rahat etsinler. Türkün Türkten başka dostu var. Malazgirt’ten bu yana Kürtler Türklerle dost.