TÜSIAD Genel Sekreteri Haluk Tüger Mugla Üniversitesi’nde konferans verdi

MUGLA - Mugla Üniversitesi'nin düzenledigi Sitki Koçman Günleri çerçevesinde Mugla'ya gelen TÜSIAD Genel Sekreteri Haluk Tüger, "Avrupa Birligine Uyum ve Türk Ekonomisi" konulu bir konferans verdi.

TÜSIAD Genel Sekreteri Haluk Tüger, son 10 yilda yasananlari detayli olarak rakamlarla açikladi. Konferansini AB’ye Uyum ve Türk Ekonomisinin gidisati konusunda özet yaparak baslayan Tüger, 1994, 1999 ve 2001’de yasanan ekonomik krizlerin AB sürecini olumsuz etkiledigini, fakat son üç yildir beklenmedik bir istikrar yakalandigini bu istikrarin sürekli kilinmasi için bir seyler yapmak gerektigini söyledi.

Zafer sarhosluguna kapilmamak gerektigini belirten Haluk Tüger, yasanacak sorunlu bir erken seçimin mali kriz yaratacagini kaydetti. Haluk Tüger, “Geçmiste hep 1 yillik planlar yapilir 5 yillik programin içine konulurdu. Plan bütçede AB’ye uyum saglandi. 2006 bütçesi sanki 3 yillik gibi yapildi. 2007 ve 2008’de kapsiyor” dedi.

Türkiye’nin 2014 yilinda AB’ye girmesi için istihdam ve verimliligi arttirmasi gerektigini belirten Haluk Tüger, “Büyümenin unsurlari is gücü kullanimi, sermaye stoku ve toplam faktör verimliligidir. Sürdürülebilir büyümenin temel unsuru ise Toplam Faktör Verimliligidir. Iste isin sirri burada yatiyor. Türkiye büyümeyi sermaye stokunu arttirarak yapiyor. Gelismis ülkeler büyümesini Toplam Faktör Verimliligini arttirarak yapiyor. Büyümede Sermaye stokunun etkisi daha az. Türkiye su an sermaye stokunu attirarak büyüme sagliyor. Önümüzdeki 10 yilda Türkiye’nin kalkinmasi için Toplam Faktör Verimliliginin artmasi lazim. AB ülkeleri gibi büyümeliyiz. Benim sahsi düsüncem, yüzde 35 Toplam Faktör Verimliligi ve yüzde 6 büyüme saglayarak 2014 yilinda Avrupa Birligi’ne gireriz” dedi.

AB sürecinde ekonomik gelismelerin yaninda siyasi gelismelerinde etkili olacagini kaydeden TÜSIAD Genel Sekreteri Tüger, politik sürdürülebilirlik senaryosu çizdi. Tüger iyimser senaryosunu, ” 2006’da basarili tarama süreci, Kibrisla ilgili 2 Avrupa Birligi direktifinin yürürlüge girmesi, Güney Kibris Rum Yönetimi ile deniz ve hava tasimasinin açilmasi, 2006 yilinda en az 1-2 baslikta müzakerenin açilmasi, 2007 Cumhurbaskanligi seçimi ve 2007 genel seçim” seklinde açikladi. Haluk Tüger, Türkiye’nin krizsiz bir genel seçim yasamazsa mali krizin olmayacagini kaydetti.

TÜSIAD Genel Sekreteri Haluk Tüger, son olaylarla ilgili olarak, “Basbakan keske Danimarka’da tepkisini böyle yapmasaydi. O basin toplantisina katilsaydi. O muhabire ‘Yanlis yapiyorsunuz. Eli kanli bir terör örgütü lehine yayin yapiyorsunuz. TV’nizin kapatilmasi için hazirladigimiz dosyayi simdi bu ülke basbakanini veriyorum’ deseydi daha farkli olacakti. Bunun yaninda FIFA olayi da olumsuz etkiledi. Hakli olabilirsiniz ama bunu bu sekilde göstermemeniz gerekiyor” diye konustu.

Konferansin sonunda sorulari da yanitlayan Haluk Tüger, AB’nin bir Hiristiyan Kulübü olarak degerlendirilmesinin yanlis olacagini belirterek, “Sadece Hiristiyan Kulübü bu kadar insani bir arada tutmaz. Bir çikar iliskisi mutlaka var. Buraya Türkiye’yi de sokmamiz lazim” dedi.

AB’ye uyum sürecinde en fazla tarim sektöründe sikinti yasanacagi ve insanlarin issiz kalacagi konusuna da deginen Tüger, “Türkiye’nin su andaki tarim politikasi hatali zaten. Su anda 11 milyar dolar tarim sektörüne subvanse ediliyor. Bu milli gelirin dürte biri. Devlet nereye subvanse ettigini bilmiyor. Bunun bir mantigi olmasi lazim. Verimlilik artisini engellememesi lazim. Bu sübvabse sistemi tarimda reformu dondurmustur. Tarim politikamizi AB tarim politikasina göre degistirmemiz lazim. Ayrica bu 1 milyon 400 bin kisi issiz kalmayacak baska sektörlere kayacak” diye konustu.

Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yaklasiminin tamamen siyasi oldugunu düsünmedigini kaydeden Tüger, “Sadece siyasi olsaydi 40 yil sürmezdi. Bir yerde kesilip atilirdi. Biz hep AB ülkelerine sunu diyoruz. Türkiye’nin AB’ye katilmasi iktisadi anlamda pozitif bir katki yapacaksa bunu desteklemeniz lazim diyoruz” dedi.