TUSKON ekti Türk şirketleri biçiyor

Filipinler'in başkenti Manila'da bir Türk şirketi daha açıldı.

Filipinler’in başkenti Manila’da bir Türk şirketi daha açıldı. Kayseri’den gelen işadamları Filipinler’in inşaat ve gıda alanındaki ihtiyaçlarını giderecek önemli bir şirketin açılısına ev sahipliği yaptı.

Time Dış Ticaret ve Sanayi Şirketi’nin Manila’da gerçekleştirilen açılış törenine Filipinler’in iş ve bürokrasi dünyasından önemli işadamları katıldı. Türkiye’nin Manila Büyükelçisi Hatice Pınar Işık’ın ve 2 yüzden fazla işadamının katıldığı açılış töreninde konuşan Ezinç Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ezinç, “Filipinler’in en çok ihtiyacı olan 10 önemli Türk markasını buraya getirerek işe başladık.” dedi.

Türkiye’den Anadolu Mermer Grubundan Veysel Çığcı, Tuna Kapı CEO’su İsmail Tuna ve Envai Grup’tan Abdülkadir Özlemoğlu ile bir araya geldiklerini belirten Ezinç, Filipinler’den de Global Empire’i ortak aldıklarını ifade etti.

Ezinç, açılışta yaptığı konuşmada, “Ayrıca Kayseri’deki 10’un üzerinde önemli markanın da Filipinler’deki bayiliğini aldık. Ürünlerimizi getirip Showroom ve toptan satış ünitemizi açtık. Daha satışa başlamadan birçok talep ile karşılaştık. Filipinler’de satış ve satış sonrası hizmetlerini vereceğiz.” Dedi.

TUKSON’un dünya ticaret köprüsü programından sonra TUSKON’un partneri olan Türk – Filipinler Ticaret Odası’nın Kayseri’ye geldiğini aktaran Ezinç, “Biz de iadeyi ziyarette bulunduk Filipinler’e. Baktık ki, sıcakkanlı insanlar burada. Ticaret yapılır dedik ve yatırım kararı aldık. TUSKON’un etkilerini biz biçiyor ve ülkemize yardımcı oluyoruz. Kurmuş olduğumuz şirket sadece Filipinler’i kapsamıyor. Şirketimizde Filipinli ortağımız da var. Aynı zamanda Kayseri’de de şubemiz var. Kayseri’de de bir Filipinli yatırımcı ortak olmuş oldu.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Türkiye’nin Manila Büyükelçisi Hatice Pınar Işık ise konuşmasında, “Türk -Filipinler Ticaret Odası vesilesi ile Filipinler’de Türk yatırımcılarının sayısı artmaya başladı. 2023 vizyonuna giden ülkemizde bu çalışmalar ülkemiz adına gurur verici. Bu çalışmaları ülkemizde organize eden Filipinler Türkiye Ticaret Odası Başkanı İrfan Karabulut’a ve yönetimine, ülkem ve büyükelçiliğimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Kurdele kesiminden sonra IF1 otelde geniş katılımlı bir kokteyl düzenlendi. Kokteylde yeni kurulan Time şirketinin faaliyet alanları anlatıldı. Burada bir konuşma yapan Filipinler- Türkiye Ticaret Odası Başkanı İrfan Karabulut ise “İki ülke arasında ilişkiler her yıl figürsel ve matematiksel olarak katlanarak büyüyor. Geçen yıl 5 şehirden 112 işadamımızı Filipinler’de ağırlayıp iş toplantıları yapmıştık. Bu yıl ise 200’ün üzerinde işadamımız şu anda Filipinler’i ziyaret ederek iş fırsatları araştırmak istiyor. Biz ticaret odası olarak partnerimiz olan TUSKON üyesi işadamlarımıza her türlü desteği ve organizasyonu yapmaya hazırız.” dedi.

Kokteyl sonunda Filipinler Ekonomi Bakanlığı (DTI) Türkiye ile Filipinler arasında yapılabilecek ticari aktiviteleri içeren bir sunum yaptı.