Tutturmuşlar bir carî açık tekrarlayıp duruyorlar

Başbakan Tayyip Erdoğan, carî açığın ekonomi açısından tehlike oluşturacak derecede önemli bir sorun olmadığını söyledi.

Türkiye’nin kriz dönemlerini arkada bıraktığını belirten Erdoğan, “Artık güçlenen bir Türkiye var.” ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında ekonomideki son gelişmeler üzerine değerlendirmelerde bulundu. Toplam borç stokunun milli gelire oranına temas eden Erdoğan, “Bizden öncekiler, milli gelire oranla borçlarına baktıkları zaman fark ortaya çıkıyor.” dedi. Erdoğan, göreve geldikleri zaman Merkez Bankası’ndaki döviz rezervinin 20 milyar dolar olduğunu, bu rakamın şimdi 55 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “Halkımız, bu çevreler, önceden ‘acaba bir sıkıntı olursa ne yapacağız’ın derdindeydi. Bütün çevrelere soruyorum: Devlet bankalarında zarar var mı? Yok. Özel bankalarda zarar var mı? Yok. Artık kredi batıklarını duyuyor musunuz? Yok. Fon’a devredilen bankalar var mı? Yok. Niçin bunları yazmıyorsunuz, niçin bunları konuşmuyorsunuz? Gelin bunları konuşalım. Konuşamadılar. Niye?.. Bu konularda hazırlıkları yok ki…” Sağlıkta, eğitimde, adalette, emniyette, ulaşımda, toplu konutta, tarım ve hayvancılıkta 50 yıldan beri iyileştirilemeyen yaraların sarıldığını kaydeden Başbakan, ‘battı, bitti’ denilen devasa kurumların birleştirildiğini, ayağa kaldırıldığını söyledi. Muhalefete de yüklenen Erdoğan, yapılan iyi icraatların görmezden gelindiğini savundu: “Kurumlar Vergisi’ni düşürdük, rahatsız oldular. Üretimi artırmak, rekabeti güçlendirmek, istihdam kapılarını açmak için tekstilde KDV’yi bir kalemde yüzde 18’den yüzde 8’e indirdik, rahatsız oldular. Ne dediler? Olmaz dediler… Peki nasıl oldu?” Dönemlerinin ‘vergilerin üst üste bindirildiği değil, sürekli indirildiği’ bir dönem olarak hatırlanacağını belirten Erdoğan, yapılan indirimlerin istihdama büyük katkı sağladığını vurguladı.

Vergi denetmenlerinden mektup

Bu arada, Vergi Denetmenleri Derneği, Başbakan Erdoğan’dan özlük haklarında iyileştirme yapılmasını istedi. Dün gazetelere ‘Başbakanımıza açık mektup’ hitabıyla tam sayfa ilan veren denetmenler, kendilerinin maliye müfettişleri, hesap uzmanları, gelirler kontrolörleri ve vergi denetmenlerince gerçekleştirildiğini hatırlattı. İlanda, denetmenlerin diğer birimlere göre daha çok inceleme yaptığı, ancak ek gösterge, makam tazminatı, harcırah, özel hizmet tazminatı, denetim tazminatı, rotasyon, yurtdışı imkanı, yükselme imkanı ve lojman imkanı gibi özlük haklarının tamamında geride bırakıldığı ifade edildi.