Tutuklanan Albay’dan haber var!

Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Albay Recep Gençoğlu'nun, Erzurum'a götürülmesinden son anda vazgeçildi.

Dün tutuklandıktan sonra geceyi askeri cezaevinde geçiren ve bugün Erzurum’da mahkeme karşısına çıkarılması beklenen Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Albay Recep Gençoğlu’nun, Erzurum’a götürülmesinden son anda vazgeçildi.

Albay Gençoğlu’nun yerine avukatı Erol Halka Erzurum’a gitti. Avukat Halka’nın yapacağı görüşmelerden sonra Albay Gençoğlu, gerekirse yarın Erzurum’a götürülecek.

Erzincan’da görev yaptığı dönemde gerçekleştirdiği bazı operasyonlar ve terör örgütü Ergenekon davasıyla ilgili olarak Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal tarafından, geçen hafta sonu 14.5 saat sorgulanan Albay Gençoğlu, pazar günü sabaha karşı çıkarıldığı mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Albay Gençoğlu, serbest bırakılmasının ardından geldiği Eskişehir’deki lojmanında, çalışma arkadaşları ve yakınları tarafından alkışlarla karşılandı. Özel Yetkili Savcı Osman Şanal, Albay Gençoğlu’nun serbest bırakılmasına bir üst mahkemede itiraz etti. İtirazı görüşen mahkeme, Gençoğlu’nun tutuklanmasına karar verdi. Dün izindeyken hakkındaki tutuklama kararı kendisine bildirilen Gençoğlu, akabinde çıkarıldığı Eskişehir Adliyesinde 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nce tutuklandı.

Geceyi 1’inci Hava Kuvvet Komutanlığı içinde bulunan Eskişehir Askeri Ceza Evi’nde geçiren Albay Gençoğlu’nun, bugün saat 08.00 sıralarında Merkez Komutanlığı’ndan gelen askeri yetkililer ve avukatı Erol Halka ile birlikte karayoluyla önce Ankara’ya, ardından tarifeli uçakla Erzurum’a götürülmesi planlandı. Tüm hazırlıklar tamamlandı, ancak avukat Halka’nın girişimi ile Albay Gençoğlu’nun Erzurum’a götürülmesinden son anda vazgeçildi. Bunun üzerine Gençoğlu, Eskişehir’de Askeri Ceza Evi’nde kalırken, avukatı Halka Erzurum’a gitti.

Karayoluyla Ankara’ya, buradan da uçakla Erzurum’a gideceğini belirten avukat Halka, “Müvekkilim, bugün itibariyle Erzurum’a götürülecek ve burada hakim karşısına çıkacaktı. Bu durumdan vazgeçtik ve ben gidiyorum. Bugün öğleden sonra Erzurum’daki Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı ile yapacağım görüşmenin ardından müvekkilim gerekirse yarın Erzurum’a götürülecek.” dedi.

Bu durumun hukuki bir süreç olduğunu belirten Halka, “Görüşmelerim doğrultusunda belki müvekkilim yarın Erzurum’a getirilebilir. Götürülmemesi tamamen hukuki süreçten kaynaklanıyor. Bugün yapacağım görüşmelerin ardından durumu netleştireceğiz. Konuyla alakalı bugün 16.00 sularında Erzurum Adliyesi önünde basın açıklaması yapmayı planlıyorum.” diye konuştu.