Tutuklu ve hükümlüler cezaevlerinde verilen kurslarla topluma kazandiriliyor

DENIZLI - Tutuklu ve hükümlülerin istihdam oranlarinin düsük olmasi, bu nedenle de olusan sosyal dislamanin sebep oldugu sorunlarin ortadan kaldirmasina yönelik çalismalar devam ediyor.

Tek isteklerinin toplum tarafindan dislanmamak oldugunu belirten tutuklu ve hükümlüler, bir ustalik ve el becerisi ögrenerek disariya dönük planlar yaptiklarini, disaridaki insanlarin kendilere bu konuda destek olmalarini istiyor.
Adalet Bakanligi, Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi, Milli Egitim Bakanligi ve Sanayi ve Ticaret Bakanligi’nca ortaklasa imzalanan “Ceza infaz kurumlari ve tutukevlerinde uygulanacak girisimci yetistirme (meslek ve is kurma kurslari) isbirligi protokolü” sonrasi Denizli D Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu’nda çalismalar basladi. Proje illerde Il Milli Egitim müdürlükleri, ilgili cezaevi müdürleri, ISKUR il müdürü ve KOSGEB Isletme Gelistirme Merkez Müdürü tarafindan olusturulan Il Yürütme Kurulu tarafindan yürütülüyor.

Cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin, istihdam edilebilirliklerinin ve basarili isletme kurma yeteneklerinin arttirilmasinin amaçlandigi çalismalarda, tutuklu ve hükümlülere mesleki egitim ve girisimcilik egitimleri veriliyor. Projede ayrica, özel sektörün eski tutuklu ve hükümlülere bakis açisinin degistirilmesi de amaçlaniyor. Proje ile ayrica 3 yil içerisinde en çok 30 cezaevinde 3 bin kisiye mesleki egitim, 600 kisiye girisimcilik egitimi verilmesi ve mesleki egitim alanlarinin yüzde 5’inin tahliye sonrasi ilk yil içerisinde istihdam edilmesi, girisimcilik egitimi alanlarin yüzde 5’inin de ilk yil içerisinde is kurmalari hedefleniyor. Bu çerçevede de Denizli D Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu’ndaki 90 tutuklu ve mahkuma da egitim ve girisimcilik egitimleri veriliyor.

Çogu insanin istemeyek isledikleri suçlardan dolayi cezaevlerine düstügünü belirten Orhan Acar, “Ama burada bir ustalik ve bir el becerisi ögrenerek disariya dönük planlar yapabiliyoruz. Disariya çiktigimiz zaman bazi sikintilarla karsilassak bile en azindan elimizde bir meslegimiz olacak.” dedi.

Disariya çiktiklarinda en azindan ellerinde bir mesleklerinin olacagini kaydeden Hasim Ünlü, cezaevi yönetimine uygulamadan dolayi tesekkür etti.

Sosyal açidan böyle çalismalarin yapilmasinin mutluluk verici oldugunu kaydeden Mehmet Çörek, “Vatandaslar imkanlari ölçüsünde bizlere destek olsunlar ve kötü degil de iyi bir gözle bizlere baksinlar. Burada ki herkes ögrenmeyi ve bir seyler yapmayi istiyor.” diye konustu.

Cezaevinde bir meslek ögrendiklerini söyleyen Hatice Yerli Yigit, çalismalardan sonra disariya çiktiklari zaman daha iyi bir yasam süreceklerini belirtti.

Ilk etapta cezaevinde çalismaktan çekindigini ifade eden Halk Egitim Hazir Giyim Ögretmeni Nejla Çetin, “Ama geldigimde disaridakinden daha çok saygi ve ilgi gördüm. Düzenli ve uyum içinde çalisiyoruz. Buradaki insanlarin genç beyinlerini ve bos vakitlerini degerlendirmek için çok güzel bir uygulama. Vatandaslar buradaki insanlara destek olsun. Disari çiktiklarinda buradaki insanlarin daha verimli olmalari için destek olmalilar. Buradan çiktiklari zaman artik bu insanlar tüketici degil üretici konumunda olacaklar.” dedi.

Protokol geregi üç is kursu açildigini kaydeden Denizli D Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Birinci Müdürü Ali Seref Kül, “Hazir giyim makine overlok kullanim kursu, boya badanacilik kursu, döseme ve duvar kaplama kursu ile bayanlara yönelik taki tasarim, resim kurslarinda toplam 90 mahkum ve hükümlü egitim görüyor. Amacimiz tutuklu ve hükümlülerin birer sanat ve meslek edinerek tahliye sonrasi is kurmalarina ve kazanç elde etmelerine yardimci olmaktir.” seklinde konustu.

Projenin Denizli’de hayata geçirilmesinden dolayi mutluluk duyduklarini belirten KOSGEB Merkez Müdürü Kemal Bildis, “Cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin, istihdam edilebilirliklerinin ve basarili isletme kurma yeteneklerinin arttirilmasi amaçlanmaktandir. Bu amaçla da mesleki egitim ve girisimcilik egitimleri verilmektedir.” dedi.

Bildis, son olarak da toplumun mahkumlara destek olmasini istedi.