Tütün ihracatçıları çiftçi ücretlerini yüzde 20 düşürecek

Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, döviz kurlarındaki aşırı gerileme sebebiyle tütün ihracatçılarının zor bir süreçten geçtiğini söyledi.

Özgener, sözleşmeli üretim yaptıkları üreticilere bugüne kadar enflasyon oranında fark vererek sözleşmelerini yenilediklerini hatırlatarak, bu süreçte döviz kurları enflasyon oranında artmadığı için Türk tütününün dolar bazında pahalanması yüzünden pazarlamakta zorluk çektiklerini dile getirdi. Özgener, bu yüzden sözleşmeli çiftçi ücretlerinde yüzde 20 oranında düşme olabileceğini söyledi.
Mahmut Özgener, gelişmelerin böyle devam etmesi durumunda Türk tütününe talebin azalacağını, bunun da hem kendilerini hem de üreticiyi olumsuz etkileyeceğini savundu. Döviz kurlarındaki gerileme ve girdi maliyetlerindeki artış sebebiyle önümüzdeki yıl tütün ihracatçılarının üreticilerle yaptığı sözleşmeli üretim rakamlarında yüzde 20 civarında düşme beklentisi içinde olduklarını söyleyen Özgener, şöyle devam etti: “2005 yılında tütün ihracatçıları, üreticilerle 84 milyon kg.’lık sözleşme yaptı. 2006 yılı ürünü için bu rakamın 60-65 milyon kg. arasında kalacağını tahmin ediyorum.”

Ege Tütün İhracatçıları Birliği’nin 2005 yılı olağan genel kurul toplantısı, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) genel kurul salonunda yapıldı. Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener tarafından hazırlanan tek listeyle gidilen seçimi Özgener ve ekibi kazandı. Yönetim kurulunun kendi arasında yapacağı görev dağılımında Özgener’in başkanlığa tekrar seçilmesi bekleniyor.

Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Alliance One Türkiye A.Ş., Boromik Tütün San. Ve Tic. A.Ş., Öz-Ege Tütün San. Tic. A.Ş., Sarper Tütün Ticaret ve San. A.Ş., Socotab Yaprak Tütün San. Ve Tic. A.Ş., Sunel Tic. Türk A.Ş., T.T.L. Tütün San. Ve Dış Tic. A.Ş., Tekel İşl. Genel Müdürlüğü, Tezol Tütün Kağıt San. Ve Tic. Ltd. Şti.’den oluşurken denetim kuruluna Şark Tütün Tic. ve San. A.Ş. ve Özgener Tütün Tic. San. A.Ş. seçildi.