Tuvaletten sauna

Eskiden lüks olarak algılanan saunalar artık ikinci bir tuvaleti ve bin Euro’su olan herkesin evine girebilir. Hem de bir gün gibi kısa bir sürede.

Zaman ilerledikçe evler için de yeni ihtiyaçlar ve lüksler gündeme gelmeye başladı. Eskiden konutlarda çok ender rastlanan saunalar, şimdi bin Euro’su olan herkesin elde edebileceği bir zevke dönüştü. 1996’da Beyform İnşaat’ı kurarak sektöre giriş yapan Korkmaz Sever, o yıllarda saunayı yalnız birkaç talibe ve eşe dosta satarken, artık ayda 50 sauna yapıyor. Konut işinden de vazgeçip şirketini Beyform Sauna’ya çeviren Sever, “Bir evde sauna bulunması için öyle çok geniş ve özel alanlara da ihtiyaç yok” diyor ve ikinci tuvaletleri saunaya dönüştürüyor. Bunu da yalnız bir günde yapıyor.

1 metrekare yeterli

“Otellere gidip kocaman alanları görüp küçülterek uygulamaya çalışmışız hep evlere. Bu yüzden de yapılan saunalar bile zamanla kullanılmaz olmuş” diyen Korkmaz Sever, evinde saunaya sahip olmak isteyenlerin bir metrekarelik alanlarda bu işi halledebileceğini söylüyor. Sever, kabinler sayesinde evin her köşesinde sauna bulunabileceğini anlatıyor ve şöyle devam ediyor: “Ev sahipleri ikinci tuvaletlerini kullanmak istiyorsalar sauna kabin şeklinde de yapılabilir. Banyonun, hatta yatak odasının bir köşesinde bile olabilir. Kapatılan balkonlara da sauna yapılabilir. Hatta Ulus’ta bir sitede böyle bir moda olmuştu. Bir evin kapalı balkonunu saunaya dönüştürdük ve sitede 15’ten fazla ev aynı şeyi yaptırdı”. Sever, sauna kullanımının sağlık açısından yararları görüldükçe daha da artacağına inanıyor. 10 dakikada vücuttaki tüm toksinlerin atılmasını, gribal enfeksiyonlardan bile yüzde yüz kurtulmayı sağlayan saunanın, Beyform’un kullandığı ’ikinci tuvaletinizi sauna yapıyoruz’ sloganıyla satışlarının artıp maliyetinin düştüğünü belirten Sever, “60 bin YTL’lik çok sıradan evlerde bile artık sauna var. Bin Euro’ya 1 metrekarelik tuvaletleri sauna yapıyoruz ve kullanımı da yaygınlaştırıyoruz. Ama metrekare büyürse maliyet artıyor tabii. Eskiden bu fiyata satmak mümkün değildi, çünkü ayda 2’den fazla sauna satılmazdı. Biz 50 sauna satıyoruz artık. Ama biz bu sloganı kullanmasak yüzyıl yaşasa insanlar tuvaletini sauna yapmak akıllarına gelmezdi” diyor.