Tüyler ürperten katliam şüphesi!

Irak'ın güneyindeki Necef'te hafta sonunda yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan Irak-Amerikan ortak operasyonunda tam olarak neler olduğu hala tartışılıyor.

Times, bu militanların Cennetin Ordusu adlı bir tarikatın mensupları olduğunu; liderlerinin mehdi olduğunu iddia eden ve kendisine cennetin yargıcı adını takan Samir ebu Kamer olduğunu belirtiyor:

“Necef valisi, tarikatın Kerbela’ya yürüyen Şiileri öldürmeyi planladığını söylüyor. Yetkililere göre bazı mensuplar da ülkenin en üst düzey Şii din adamı Ayetullah Sistani’yi öldürüp İmam Ali türbesini havaya uçurmayı planlıyordu.”

INDEPENDENT’TAN DEHŞET TABLOSU
Independent muhabiri Patrick Cockburn ise çok farklı bir tablo çiziyor.

“Bu resmi hikayenin uydurma olduğu, bunun kazara yaşanmış bir katliam olduğu yolunda artan şüpheler var. Örgüt, kendilerinin olaya karışmadığını, barışçı bir hareket olduklarını söylüyor.

Olaya karışanların Kerbela’ya hacı olmak için giden Havatim aşiretinden olduğu, gece bir kontrol noktasında aşiretin lideri Iraklı askerlerin ateşine hedef olunca, silahlı aşiret üyelerinin karşılık verdiği, çağrılan takviyenin de etkisiyle olayın bir katliama dönüştüğü belirtiliyor. Iraklı yetkililer bölgeyi kuşattı ve muhabirlerin yaralılarla görüşmesine izin vermiyorlar.”