Tüyler ürperten tecavüze gizlilik kararı!

Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Karamık, Siirt'te bir ilköğretim okulunda yaşandığı iddia edilen "cinsel istismar" olayıyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü, ancak gizlilik kararı bulunduğunu bildirdi.

Başsavcı Karamık yaptığı açıklamada, basında yer alan ilköğretim öğrencilerine tecavüz olayıyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü, ancak soruşturma hakkında “gizlilik kararı” bulunması nedeniyle basında yer alan haberlerin büyük bir bölümünün gerçekleri yansıtmadığını kaydetti.

Gizlilik kararının basın mensuplarına tebliğ edileceğini ifade eden Karamık, “Bu konuda basında çıkan bütün haberler takip edilerek, yetkililer hakkında soruşturma başlattık” dedi.

Siirt’te bir ilköğretim okulunda okuyan kimliği açıklanmayan kız öğrenci ile ablasına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla adli mercilere sevk edilen 15 kişi tutuklandı.

VALİLİK: İKİ KAMU GÖREVLİSİ AÇIĞA ALINDI

Bu arada Siirt Valisi Necati Şentürk, yaptığı açıklamada, cinsel istismar olayıyla ilgili olarak iki kamu görevlisinin açığa alındığını bildirdi.

Siirt Valisi Necati Şentürk kentte bir ilköğretim okulunda meydana geldiği iddia edilen nitelikli cinsel istismar olayı ile ilgili olarak idari açıdan yapılması gereken her şeyin yapıldığını belirtti.

Konunun adli açıdan gizlilik içerisinde yürütüldüğünü belirten Vali Şentürk, iki kamu görevlisinin açığa alındığını ve bunlarla ilgili olarak Valilik’ten görevlendirilen müfettişlerin yanı sıra Ankara’dan da müfettiş istendiğini bildirdi. İddiaların nitelikli cinsel istismar olduğunu kaydeden Vali Şentürk, “Valilik olarak yapılması gereken her şey yapılmıştır. Şüphelilerin ortaya çıkarılmasında bilgi ve belgelerin toplanması esnasında çocukların yaşlarının küçük olması ve ilerideki pskilolojik durumları göz önünde bulundurularak emniyet teşkilatı psikilogla birlikte çalışma yürüttü. İki kamu görevlisi açığa alınmış ve bunlar hakkında muhakkik görevlendirilmiştir. Ayrıca bağlı oldukları bakanlık ve genel müdürlükten de müfettiş istenmiştir. Olayı adli açıdan gizlilik kararı alınmıştır. Biz teşkilat olarak psikologlardan yardım aldık. Aynı zamanda Sosyal Hizmetleri İl Müdürlüğü ile çalıştık. Öğrencilerimizden ya da mağdure kızlarımızdan iki tanesi il dışında. Bir Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ait bir kuruluşta himaye altına yani koruma altına alınmıştır. Yaklaşık 25 kişi gözaltına alınmış. Bunlardan 15’i tutuklanmıştır. Bunların arasında polis ve asker yoktur” dedi.

OLAY MECLİSE TAŞINIYOR

CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Hakları Komisyonu üyesi Çetin Soysal, Siirt’teki “toplu tecavüz’ olayını hem İnsan Hakları Komisyonu’nun gündemine taşımaya hem de yerinde incelemelerde bulunmak üzere Siirt’e gitmeye hazırlanıyor.

Soysal, Siirt’teki olayı “utanç tablosu” olarak nitelendirirken “Siirt’in tanınmış ailelerinin bu işin içinde olduğu gerekçesiyle, kentin adının kötüye çıkmaması adına bu işlerin kapatılmaya çalışılması çok daha vahim bir durumdur” dedi. Soysal, Siirt Valisi’nin toplu tecavüz olayı bilgisine çok önceden bu yana sahip olduğunu savundu.