‘Tuzağa düşmeyelim’

“Son yıllarda sağlanan huzur ortamına tahammül edemeyen bazı mihraklar, bunu bozmak için güvenlik güçlerine karşı sinsice ve alçakça saldırılar düzenliyor. Terörün asıl maksadı panik meydana getirmektir, tuzağa düşmeyelim”

Van’da önceki gün meydana gelen patlamayla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Van’a gelen İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van Valiliği’ni ziyaret ederek Vali Niyazi Tanılır, Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hamit Özdemir, Emniyet Müdürü Tacettin Kurt ve bazı yetkililerle bir süre görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Aksu, bu hain ve sinsi olayı gerçekleştirenleri şiddetle kınadığını ve lanetlediğini söyledi. Son yıllarda sağlanan güven ve huzur ortamına, istikrara tahammül edemeyen bazı terör mihraklarının bunu bozmak için güvenlik güçlerine karşı sinsice ve alçakça saldırılar düzenlediğini ifade eden Aksu, bu saldırıların güvenlik güçlerini yıldıramayacağını, hainlerle mücadelenin süreceğini kaydetti.

Söylentilere inanmayın
Van’daki eylemin bütün yönleriyle değerlendirildiğini ifade eden Aksu, “Canlı bombanın kimliği ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Olayın kimler tarafından, hangi örgüt tarafından yapıldığı bütün yönleriyle inceleniyor” diye konuştu.
Aksu, bir gazetecinin “Van’da üç canlı bombanın bulunduğu, bunlardan birinin önceki gün patladığı, bir kadın ve bir erkeğin ise halen Van’da bulunduğu yönünde iddialar var. Siz ne diyeceksiniz?” sorusunu, “Bu söylentilere inanmayın” şeklinde cevapladı. Bir gazetecinin, “Polis robot resimleri basına dağıttı ama, siz ‘bize intikal eden bir şey yok’ dediniz” şeklindeki ifadesi üzerine Aksu, “Hayır, polis dağıtmamış. Yok öyle bir şey. Polisin en yetkili müdürü burada. Siz bir yerlerden bulup basıyorsunuz. Bizim elimizde bir sürü örgüt elemanının fotoğrafı var” dedi.

Hepsi propaganda
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de terörün en büyük maksatlarından birisinin panik oluşturmak olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: “Biraz önce basın mensubu arkadaşlarımız üç canlı bomba olduğu yönünde sorular sordu. İşte bu haberler, bu propagandanın bir sonucudur. Ben halkımızdan bu tür haberlere inanmamalarını istiyorum. Terörle mücadele, güvenlik güçleri tarafından yapılır ancak halkın da topyekün bu konuda duyarlı olması gerekir. Asıl maksat, korku ve panik meydana getirmektir, bu tuzağa düşmeyelim.”

> ‘Geçmiş olsun’
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, önceki günkü patlamada yaralanan ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Devlet hastanelerinde tedavileri devam eden vatandaşları ziyaret etti. Yaralılardan patlamayla ilgili bilgi alan ve geçmiş olsun dileklerinde bulunan bakanlar, daha sonra Belediye Başkanı Burhan Yenigün’ü makamında ziyaret ederek başsağlığı dileğinde bulundu. Patlamada bir personelinin hayatını kaybettiğini, 3 personelinin ise yaralandığını hatırlatan Başkan Yenigün, son dönemlerde üzücü olaylarla gündeme gelen Van’ın, bu gibi olayları hiçbir zaman hak etmediğini belirtti. İki bakan ayrıca, patlamada hayatını kaybeden Enver Tanrıtanır ile Volkan Demir’in ailelerine de taziye ziyaretinde bulundu.