Tuzla’daki zehirli atıklar

İstanbul Çevre ve Orman İl Müdürü Mehmet Emin Birpınar, Tuzla'nın Orhanlı Beldesi'ndeki sürdürdükleri kazı çalışmalarını uluslararası standartlarda bitirdiklerini, çalışmaların maliyetinin sorumlu firmadan tahsil edileceğini söyledi.

Orhanlı Beldesi’nde 8 gündür devam eden kazı çalıtmaları sona erdi. Çevre ve Orman İl Müdürü Mehmet Emin Birpınar, bölgede yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenledi. Detektörlerle yapılan aramalar sonucu tespiti yapılan ve sekiz gün süren kazılarda toplam 640 varil çıkarıldığını anlatan Birpınar, “Bu varillerden 430’u aynı atıklardan oluşurken, 210 adet varilde ise boya türünde maddeler var. 2 bin tane torbalı atıkla birlikte toplam olarak 876 bin 580 kilogram atıkları 37 kamyonla İZAYDAŞ’a teslim edildi” dedi.

Orhanlı’da 8 günlük zehirli varil çıkartma çalıtmalarının tablosunu ortaya koyan Birpınar, çalımalar sonucunda İZAYDAT tarafından yapılan 1. analiz neticesine göre ‘fenol’ bulunduğunu, çalıtma öncesi sivil savunma ekipleri tarafından alanda toksin gaz seviye ölçümü yapıldığını belirtti. Birpınar: ”Sağlam çıkan tehlikeli atık variller sızdırmaz poşetlere konuldu. Hasarlı olan variller ise özel donanımlı iş makineleri yardımıyla plastik atık fıçılarına konularak lisanslı kamyonlara yüklendi. Çoğunluğu korozyona uğramış, parçalanmış, ezilmiş tehlikeli atık içeren teneke variller, yanı sıra tehlikeli atık içeren plastik variller ve torbalı atıklar bölgeden çıkartıldı. Çeşitli kimyasal atıklarla dolu olan variller 38 bin 140 kilogram, Kontamine Granül Plastik atık 17 bin 800 kilogram, kontamine olarak çıkarılan toprak ise 820 bin 640 kilo gram ”

Birpınar, TUBİTAK raporlarının henüz ellerine geçmediğini, sonuçlar geldikten sonra Çevre Bakanlığı’nın bir açıklama yapacağını söyledi. 15 gündür Türkiye’nin gündemini metgul eden bu konuyu gündemden çıkardıklarını ifade eden Birpınar, ”Yerel yöneticiler ve halkımız bundan sonra çevreye karşı duyarlı olsunlar. Bize bu konuda her türlü destek vermelerini istiyoruz. Orhanlı halkı artık rahat etsin toprağa varana kadar temizledik” dedi. Birpınar, bölgenin atık mezarlığı haline getirildiğine de dikkati çekerek, çalıtma yaptıkları süre içerisindeki masrafları, Çevre Kanunu’nun “Kirleten öder” maddesine göre sorumlu firmalardan tahsil edileceğini de kaydetti.

Basın açıklamasına katılan ve gazetecilerin sorularını cevaplayan Orhanlı Belediye Batkanı Cemil Ekti de, basın mensuplarına ve tüm yetkililere yaptıkları duyarlı çalışmalardan dolayı tetekkür etti. Ekşi, “Varilleri bırakanlarla ilgili verilecek yargı kararından sonra dava açacağız. Ayrıca, bir çevre mühendisi alarak kuracağımız 5 kitilik ekiple sürekli bölgemizi denetim altında tutacağız. Artık bu bölgede ihbar olmaksızın detektörlerle çevre taramasını yapmak için çalıtma batlatacağız” diye konuttu.