Tüzmen Başbakan Erdoğan’ın sözlerini değerlendirdi

Bakan Tüzmen, Başbakan Erdoğan'ın, ''Tek başıma iktidara gelemezsem siyaseti bırakırım'' sözlerini değerlendirdi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ”Tek başıma iktidara gelemezsem siyaseti bırakırım” şeklindeki sözlerini ”Üzerinde düşünülmesi gereken bir açıklama olarak gördüğünü” bildirdi.

Tüzmen, Almada Center’da, gümrük çalışanları ile düzenlediği toplantıda, gazetecilerin, Başbakanın sözleriyle ilgili sorusu üzerine yaptığı açıklamada, ”başarılı olamayan siyasetçilerin gitmesi gerektiğini” söyledi. Başbakan Erdoğan’ın, ”Tek başıma iktidara gelemezsem siyaseti bırakırım” şeklindeki sözlerini ”üzerinde düşünülmesi gereken bir açıklama” olarak nitelendiren Tüzmen, ”Bence gayet yerinde bir açıklama” dedi.

Tüzmen, geçmişte liderlik yapan, liderlik pozisyonunda olan birçok siyasetçinin, ”başaramazsam giderim” sözlerine rağmen yine siyaset sahnelerinde olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: ”Bu siyasetçiler, geçmişteki sözleri hatırlatıldığında da ‘kusura bakmayın arkadan o kadar ittiler ki mecbur kaldık’ dediklerini görüyoruz. Onlar ‘taban istedi, ısrarlara dayanamadık’ savunmasına sığınıyorlar. Oysa onlar başarısız olduklarında kenara çekilmeyi bilselerdi Türkiye siyaseti yeni insanlarla daha iyi noktalara gidebilirdi. Bundan sonra herkes hesabını ona göre yapmalı. Biz başarısız olursak çekip gitmesini bilmeliyiz.

Bu millet bize destek verdiği, bizi sırtına aldığı sürece devam etmeliyiz. ‘Benden daha iyiler varsa buyursun gelsin’ demesini de bilmek lazım. Bu nedenle Başbakanın sözlerini üzerinde düşünülmesi gereken bir açıklama olarak görüyorum.”

Tüzmen, muhalefette yer alanların seçimde tek başına iktidar olamamaları halinde siyaseti bırakma sözü vermediklerinin hatırlatılması üzerine de ”Onay vermeyen muhalefet, daha önce de seçim kaybetti. Daha önce genel başkanlıktan ayrılacaklarını bile vaat ettiler ama dediğim gibi bunlar sözlerinde durmadılar. Bunları Türkiye’nin değerlendirmesine bırakıyorum. 22 Temmuz’da bunlara gereken dersi, halkın vereceğine inanıyorum” diye konuştu.

GÜMRÜKÇÜLERLE TOPLANTI

Tüzmen, gümrük çalışanları ve stajyerlerine hitaben yaptığı konuşmada da, ihracatın 100 milyar dolarlara doğru ilerlediğini anımsatarak, ”Biz bunu tek başımıza yaptık. Gümrükleri otomasyona geçirdik, orada görev yapan isimsiz kahramanlarımızla rekorlar kırdık” dedi. İthalat ve ihracat işlemlerinin artık 24 saat içinde tamamlandığını anımsatan Tüzmen, şunları kaydetti:

”Bu teşkilatta işi bilen arkadaşlarım var. Biz ihracattaki rekorun yanı sıra yakalamada da rekor kırdık. Avrupa kıtasındaki yakalanandan çok daha fazla eroini iki ayda ele geçirdik. Birilerinin ayağına basıyoruz bu işleri yaparken. Ancak, gümrükte çalışanlar bana inanmış arkadaşlar. Gümrükler bu kadar özverili çalışmasaydı bugünlere gelemezdik. Onlar olmasaydı bu başarı hikayesini yazamazdık.”

Tüzmen, yapacakları daha çok çalışma olduğunu, Avrupa gümrüklerine uygulanan sistemi getirmek istediklerini ifade ederek, ”Burada zorlukların içine gireceğiz. Benimle çalışan düzgün adamları sonuna kadar desteklerim, bana yakışan adamla çalışırım. İyi çalışsın fedakarlık yapsın, canımı yesin, bir yerlere getiririm.”