Tüzmen Bulgar Başbakanı’ndan talepte bulundu

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanishev'den, geçtiğimiz yıl içerisinde faaliyete geçirilen Hamzabeyli-Lesevo Sınır Kapısı'nın daha etkin kullanılması talebinde bulundu.

Bulgar Başbakan, Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’na ulaşan yolun yenileneceğini ve genişletileceğini açıkladı.
Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunan Bulgaristan Başbakanı Stanishev, Ankara’daki temaslarının ardından İstanbul’a geçti. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde yer alan Türk-Bulgar İş Konseyi toplantısına katılan Bulgar Başbakan, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine işaret etti. Çırağan Sarayı’nda düzenlenen toplantıda, Bulgar Başbakana hükümet adına Kürşad Tüzmen eşlik etti.

Toplantıda konuşan Kürşad Tüzmen, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilebilmesi için özellikle gümrükler ve ulaştırma altyapısının güçlendirilmesi çalışmalarına hız verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Tüzmen, bu alanlarda her iki tarafın da gayretleriyle belirli bir seviyeye ulaşılmasına rağmen yeterli görmediklerini söyledi.

Kapıkule-Kapitan Andreevo Sınır kapısı’nda zaman zaman yaşanan yığılmaların önlenmesi amacıyla geçtiğimiz yıl Hamzabeyli-Lesevo Sınır Kapısı’nın hizmete açıldığını anlatan Tüzmen, bu kapının daha etkin şekilde kullanılması gerektiğine işaret etti. Tüzmen, “Diğer taraftan Bulgar tarafından beklentimiz Dereköy-Malko Tırnovo Sınır Kapısı’nın TIR trafiğine açılması için gerekli altyapı çalışmalarını hızlandırması ve bir an önce bu kapının da taşımacılarımızın hizmetine sunulmasıdır” dedi.

Bulgar Başbakan Stanishev ise altyapının gelişmesi için çaba sarfettiklerini belirtirken, çalışmalar sonrası sınır kapısının son derece önemli olacağını söyledi. Yapılacak altyapı düzenlemeleri ile iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da artacağına inanan Stanishev, Kapıkule-Lesevo Sınır Kapısı’nın modernizasyonu için adım attıklarını kaydetti.