Tüzmen JAFZİ’nin CEO’su Salma ile görüştü

İzmir Limanı ile Gebze'de kurulacak olan 'İleri Teknoloji Endüstri Parkı' projeleriyle yakından ilgilenen Körfez sermayesinin önemli isimlerinden Jebel Ali Serbest Bölge İşletmeciliği (JAFZİ) Şirketi, Türkiye'deki temaslarına başladı.

JAFZİ Şirketi CEO’su Hareb ile beraberindeki heyeti Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda kabul eden Tüzmen, kısa adı JAFZi olan şirketin, Birleşik Arap Emirliği’nin dışında Cibuti, Malezya ve Fas’ta yatırımlarının bulunduğunu belirterek, şirketin Türkiye’de de Yarımca Limanı’nı satın aldığını hatırlattı. Tüzmen, ayrıca JAFZİ’nin Türkiye’de Gebze’de kurulacak olan ‘İleri Teknoloji Endüstri Parkı’ ile İzmir Limanı projeleriyle de yakından ilgilendiğini vurgulayarak, “JAFZİ yetkilileri ülkemizde bulundukları süre içerisinde Güney Doğu Anadolu ve Ege Bölgelerinde ‘Tarım Ürünleri Serbest Bölgeleri’ kurulması ve Karadeniz Bölgesi’nde ise bir serbest sanayi ve ticaret bölgesi oluşturulması gibi konularla ilgili temaslarda bulunacaklardır” dedi.

Türkiye’nin petrol fiyatlarının hızla arttığı bir dönemde dünyanın önemli petrol üreticisi olan Körfez ülkelerinden sermaye fazlasını çekmesi gerektiğini ifade eden Tüzmen, bu ülkelerde çıkan ithalat talebinden de yararlanılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin bu ülkelerle artan ilişkilerinin ekonomik ve ticari ilişkilere yansıdığını anlatan Tüzmen, “Bunun sonucu olarak 2002 yılında 950 milyon dolar olan Körfez ülkelerine yönelik ihracatımız geçtiğimiz yıl yaklaşık 3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yine müteahhitlik hizmetleri sektöründe Körfez ülkelerinde 2003-2005 döneminde sırasıyla 265 milyon, 805 milyon ve 1 milyar 351 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir” şeklinde konuştu.

Türk yatırımcıların Körfez ülkelerinde başladığı büyük projeleri de hatırlatan Tüzmen, şunları söyledi: “Önümüzdeki dönemde bu ülkelerden daha çok yatırımcının başta liman işletmeciliği, ticaret imalat sanayi ve gayrimenkul olmak üzere ülkemizde birçok alanda yatırım yapması beklenmektedir. Önümüzdeki yıllarda özellikle Irak güzergahının da açılması ile birlikte Körfez ülkeleri ile ilişkilerimizin ülkemiz dış ticaret ve ekonomisindeki ağırlığının hızla artmasını bekliyoruz”