Tüzmen: ‘Muhatabımız Irak Hükümeti’

Kürşad Tüzmen bundan sonra muhataplarının ''Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim'' olduğuna dair yazıyı değerlendirirken, bunun kabul edilemez olduğunu tekrarladı.

Tüzmen, Irak’a petrol ürünleri taşımacılığı yapan ve sözleşmesi sona eren Türk firmalarına Irak Milli Petrol Şirketi (SOMO) tarafından gönderilen, bundan sonra muhataplarının ”Kuzey Irak’taki bölgesel yönetim” olduğuna dair yazıyı değerlendirirken, bunun kabul edilemez olduğunu tekrarladı.

Bu konuda ortada devletten devlete resmi yazılar değil, şirketlere gönderilen çeşitli yazılar olduğunu belirten Tüzmen, ”Başbakanımızın da dediği gibi muhatabımız merkezi hükümettir, Irak hükümetidir” diye konuştu.

Bakan Tüzmen, Libya’ya yapacağı gezi öncesi düzenlediği basın toplantısında, sorular üzerine, Irak ile petrol ürünleri sevkıyatında yaşanan yetki krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

SOMO’DA BU KADAR BAŞIBOŞ BİR DÖNEM GÖRMEDİK

Bu olaydan 11 Ocak 2007 tarihinde haberdar olduklarının altını çizen Tüzmen, ”Bu şekilde yazılar geldiği duyumları aldık, sonra firmalar bu yazıların ellerinde olduğunu söylediler. Biz 10 yıldır Irak’ta Petrol Bakanlığı ile SOMO ile çalışıyoruz. SOMO’nun hiç bu kadar başı boş bir dönem yaşadığını görmedik” diye konuştu.

Karşı tarafta hiç kimse olmadığını ve kimseye ulaşılamadığını anlatan Tüzmen, ”Tabii konuyu devletin çeşitli birimleriyle değerlendirdik 11 Ocak’tan sonra… Arkadaşlarımız bu dönemdeki tüm girişimlerine rağmen SOMO’da bu konuyla kimseyi bulamadılar, görüşemediler” dedi.

Bunun üzerine ”Türkiye denenmek, test edilmek isteniyorsa bu tip oldu bittilere karşı o zaman bedeli ağır olur” dediklerini hatırlatan Tüzmen, ”Nitekim de çalışmalarımızı o konuda yoğunlaştırdık” şeklinde konuştu.

Kasım’da Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı yapıldığını ve Irak Petrol Bakanı ile kendisinin attığı imzalar bulunduğunu kaydeden Tüzmen, ”Karşıda ciddi bir devlet varsa, mutlaka attığı imzanın arkasında durmak zorundadır. Biz onu göre iş yapıyoruz. Ticaretimizi ona göre yönlendiriyoruz” diye konuştu.